Proti nezávislému Katalánsku vyšly statisíce lidí. Milujeme tě, Španělsko, protestovali v Barceloně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 10. 2017 17:27
V Barceloně statisíce lidí protestovaly proti nezávislosti Katalánska. Podle organizátorů se sešel milion demonstrantů, kteří požadují jednotné Španělsko. Policie však uvedla, že jich bylo jen 300 tisíc.
Demonstrace za jednotu Španělska v Barceloně.
Demonstrace za jednotu Španělska v Barceloně. | Foto: Reuters

Barcelona - V Barceloně se v neděli sešly statisíce lidí na demonstraci za jednotu Španělska. Podle organizátorů jich dorazilo 1,1 milionu. Informoval o tom španělský deník El País.

Policie však podle agentury AFP uvádí, že lidí bylo jen 300 tisíc.

Demonstranti nesli španělské i katalánské vlajky a volali "Díky, Španělsko, Katalánsko tě miluje". Jiní drželi transparenty s hesly jako "Společně", "Katalánsko je moje země, ale mým státem je Španělsko" nebo "Izolovat se znamená zchudnout".

V průvodu, který procházel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra. Manifestace se zúčastnili i někteří místní politici a lídři stran, které odmítly v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti.

Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem Všichni jsme Katalánsko a měla být protestem proti páteční rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu.

Tu schválil katalánský parlament, ve kterém měli v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil na prosinec volby.

Organizace SCC pořádala podobně velkou demonstraci už 8. října, kdy také lidé v ulicích Barcelony protestovali proti snahám tamní vlády o odtržení této autonomní oblasti od Španělska.

Tehdy SCC oznámila, že dorazil téměř milion lidí, podle policie jich byl na 350 000.

Puigdemont do vězení!

V centru Barcelony v neděli lidé nesli například i hesla jako "Nestyď se milovat Španělsko". "Jsme tady, abychom protestovali proti ilegálním krokům Puigdemonta, které rozdělily Katalánsko. Když se odtrhneme od Španělska, budeme slabší," řekl jeden z účastníků demonstrace, barcelonský advokát Lluis deníku El Mundo. Kritizoval tak Carlese Puigdemonta, který byl do pátku katalánským premiérem, než ho Madrid sesadil.

Puigdemont jako lídr separatistické koalice prosadil konání referenda o nezávislosti z 1. října i hlasování o rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky. Na demonstraci v neděli také někteří volali "Puigdemont do vězení".

Demonstrace v Barceloně oficiálně začala ve 12:00 středoevropského času, ale už asi dvě hodiny předtím se podle záběrů ze sociálních sítí pohybovaly v ulicích Barcelony stovky lidí s červenožlutými vlajkami a hesly za jednotné Španělsko.

Asi stovka se jich dopoledne sešla před velitelstvím policie a volala "Nejste v tom sami!". Právě na policii totiž bude zajistit v rozdělené zemi pořádek v následujících dnech, kdy se čekají i demonstrace separatistů a kdy jedny z katalánských odborů plánují stávku.

Na demonstraci, která skončila asi dvě hodiny po poledni španělskou hymnou, vystoupilo i několik bývalých a současných španělských politiků, například socialistický politik Josep Borrell, jenž býval španělským ministrem a také předsedou Evropského parlamentu. Dorazila i španělská ministryně zdravotnictví Dolors Montserratová či předseda strany Ciudadanos Albert Rivera. Z místních politiků přišel šéf katalánských lidovců Xavier García Albiol či lídr katalánských socialistů Miquel Iceta.

Katalánský parlament vyhlásil nezávislost. Poslanci zpívají hymnu a davy jásají | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy