V Bagdádu zabily bomby 30 lidí, přes 70 jich zranily

ČTK ČTK
29. 5. 2013 23:15
Během vlny květnového násilí již v Iráku zahynulo přes 500 osob
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Nejméně 30 mrtvých si ve středu vyžádaly v irácké metropoli Bagdádu exploze několika náloží. Další více než sedmdesát obyvatel utrpěly zranění. Informovaly o tom místní úřady. K útoku se doposud nikdo nepřihlásil.

Při prvním incidentu v sunnitské čtvrti zazněly dva výbuchy. Jedna nálož byla nastražená u tržnice ve vozidle a druhá na krajnici. Zahynulo 12 lidí a 31 osob bylo zraněno.

Při druhém útoku v oblasti obývané sunnity i šíity opět vybuchla nálož v autě. Zabito bylo 18 osob a 42 dalších utrpělo zranění. Mezi mrtvými je velký počet svatebčanů, napsala agentura AP.

Násilí ve středu zmítalo i dalšími částmi Iráku. Před stadionem ve městě Bakúba severně od metropole vybuchly dvě nastražené nálože. Při explozi zahynuli dva fotbalisté a devět lidí utrpělo zranění.

Během vlny květnového násilí již v Iráku přišlo o život přes 500 lidí a více než 1300 bylo zraněno. Květen se tak stal měsícem s největším počtem obětí násilných činů v Iráku nejméně za jeden rok.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy