V Bagdádu zabily bomby 30 lidí, přes 70 jich zranily

ČTK ČTK
29. 5. 2013 23:15
Během vlny květnového násilí již v Iráku zahynulo přes 500 osob
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Nejméně 30 mrtvých si ve středu vyžádaly v irácké metropoli Bagdádu exploze několika náloží. Další více než sedmdesát obyvatel utrpěly zranění. Informovaly o tom místní úřady. K útoku se doposud nikdo nepřihlásil.

Při prvním incidentu v sunnitské čtvrti zazněly dva výbuchy. Jedna nálož byla nastražená u tržnice ve vozidle a druhá na krajnici. Zahynulo 12 lidí a 31 osob bylo zraněno.

Při druhém útoku v oblasti obývané sunnity i šíity opět vybuchla nálož v autě. Zabito bylo 18 osob a 42 dalších utrpělo zranění. Mezi mrtvými je velký počet svatebčanů, napsala agentura AP.

Násilí ve středu zmítalo i dalšími částmi Iráku. Před stadionem ve městě Bakúba severně od metropole vybuchly dvě nastražené nálože. Při explozi zahynuli dva fotbalisté a devět lidí utrpělo zranění.

Během vlny květnového násilí již v Iráku přišlo o život přes 500 lidí a více než 1300 bylo zraněno. Květen se tak stal měsícem s největším počtem obětí násilných činů v Iráku nejméně za jeden rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy