V Bagdádu zabily bomby 30 lidí, přes 70 jich zranily

ČTK ČTK
29. 5. 2013 23:15
Během vlny květnového násilí již v Iráku zahynulo přes 500 osob
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Nejméně 30 mrtvých si ve středu vyžádaly v irácké metropoli Bagdádu exploze několika náloží. Další více než sedmdesát obyvatel utrpěly zranění. Informovaly o tom místní úřady. K útoku se doposud nikdo nepřihlásil.

Při prvním incidentu v sunnitské čtvrti zazněly dva výbuchy. Jedna nálož byla nastražená u tržnice ve vozidle a druhá na krajnici. Zahynulo 12 lidí a 31 osob bylo zraněno.

Při druhém útoku v oblasti obývané sunnity i šíity opět vybuchla nálož v autě. Zabito bylo 18 osob a 42 dalších utrpělo zranění. Mezi mrtvými je velký počet svatebčanů, napsala agentura AP.

Násilí ve středu zmítalo i dalšími částmi Iráku. Před stadionem ve městě Bakúba severně od metropole vybuchly dvě nastražené nálože. Při explozi zahynuli dva fotbalisté a devět lidí utrpělo zranění.

Během vlny květnového násilí již v Iráku přišlo o život přes 500 lidí a více než 1300 bylo zraněno. Květen se tak stal měsícem s největším počtem obětí násilných činů v Iráku nejméně za jeden rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy