Usvědčený libyjský atentátník z Lockerbie je v komatu

Teroristu, který byl kvůli rakovině propuštěn z vězení, našli reportéři CNN
Abdal Basat Muhammad Midžrahí při propuštění v roce 2009.
Abdal Basat Muhammad Midžrahí při propuštění v roce 2009. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjec Abdal Basat Muhammad Midžrahí, který byl jako jediný odsouzen za podíl na atentátu na americké letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988, je v komatu a umírá. Uvedla to americká zpravodajská televizní stanice CNN.

Stanice podle svých internetových stránek našla a natočila Midžrahího v jeho vile v Tripolisu. Trpí údajně rakovinou prostaty v konečné fázi. Stará se o něj rodina.

"Dáváme mu jen kyslík. Nikdo nám neradí. Nemáme lékaře. Nemáme telefonickou linku, abychom kohokoli zavolali," řekl syn nemocného, o jehož vydání teď požádali američtí zákonodárci.

Skotský vězeň

Midžrahí byl před dvěma roky propuštěn ze skotské věznice ze zdravotních důvodů do Libye. Podle lékařského posudku trpěl rakovinou prostaty a v té době mu zbývaly tři měsíce života.

Fakticky zůstává skotským vězněm a je povinen pravidelně kontaktovat skotské justiční orgány. Po nedávném dobytí Tripolisu povstalci s ním ale britské úřady ztratily kontakt.

Před týdnem požádali newyorští senátoři libyjskou povstaleckou vládu, aby Midžrahího zadržela a vydala. Muhammad Aladží, který v libyjské Přechodné národní radě zastává post ministra spravedlnosti, v neděli jeho vydání odmítl.

Humanitární důvody

Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané.

Spojené státy nikdy neskrývaly nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Z USA zaznívají hlasy požadující opětovné Midžrahího uvěznění.

Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy