Atentátníka z Lockerbie pustili Britové kvůli ropě

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 9. 2009 11:40
Britský ministr spravedlnosti Jack Straw přiznal, že v propuštění Mikrahího sehrály roli ropné zájmy
Foto: Reuters

Londýn - Britský ministr spravedlnosti jako první člen vlády přiznal, že za propuštěním teroristy Libyjce Abdala Basata Muhammada Mikrahího, stály "ropné a obchodní zájmy."

Ministr Jack Straw uvedl v rozhovoru pro britský Daily Telegraph, že tyto zájmy sehrály důležitou roli pro zařazení Mikrahího do dohody s Lybijí na výměně vězňů.

"Ano, sehrály velmi důležitou roli. Neskrývám to...," reagoval Straw na otázku britského deníku, zda tyto obchodní zájmy byly důvodem k propuštení teroristy.

Migrahí byl jediným odsouzeným za atentát na letadlo Panam v roce 1988. Zahynulo při něm 259 lidí na palubě a 11 obyvatel skotské vesnice Lockerbie.

Terorista si odpykával doživotní trest ve skotské věznici, byl propuštěn letos 20. srpna. Trpí totiž rakovinou prostaty v konečném stadiu. Jeho propuštění vyvolalo bouřlivé mezinárodní reakce, neboť Libyjec byl ve své zemi po příletu z vězení přivítán jako hrdina.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Tomáše Klvani: Měl být terorista z Lockerbie propuštěn?

Migrahím za ropu

Britský The Sunday Times před pár dny jako první upozornil, že za jeho propuštěním mohly stát právě obchodní zájmy.

Britský list získal dva dopisy z roku 2007, které zaslal britský ministr spravedlnosti Jack Straw svému skotskému protějšku Kennymu MacAskillovi. V obou se Straw zmiňuje o Migrahím.

V té době totiž britská vláda jednala o dohodě na dodávku ropy a zároveň o výměně vězňů s Libyí. Zatímco v prvním dopise byl ministr Straw proti zahrnutí teroristy Migrahího do dohody, v druhém dopise změnil názory.

Podle britského listu byl Strawův obrat spojen s dohodou o těžbě ropy a plynu mezi britskou společností BP a Libyí v potenciální hodnotě 15 miliard liber. Tato jednání tehdy stagnovala.

V květnu 2007 byla po dlouhém vyjednávání během návštěvy tehdejšího premiéra Tonyho Blaira v Libyi podepsána dohoda, umožňující ropnému gigantu BP těžební průzkum libyjských nalezišť.

Zatímco britský premiér Gordon Brown odmítl spojitost mezi propuštěním teroristy a obchodními zájmy zěmě, ministr Straw potvrdil, že Migrahím se dostal na svobodu skutečně díky ropným zájmům Británie.

 

Právě se děje

Další zprávy