Úspěch islamistů v egyptských volbách se nelíbí Izraeli

Martin Novák Martin Novák
7. 12. 2011 12:26
Strana Svoboda a spravedlnost získala v první etapě voleb většinu mandátů
Pracovník volební komise přenáší urnu s hlasovacími lístky v Alexandrii.
Pracovník volební komise přenáší urnu s hlasovacími lístky v Alexandrii. | Foto: Reuters

Káhira - Už před volbami bylo jasné, že Izrael nemůže ze strany Egypta počítat v budoucnosti s tak vstřícnou vládou, jakou byla po většinu uplynulých tří desetiletí ta Husního Mubaraka.

Otázka zněla, nakolik silné budou strany, které mají vůči židovskému státu velmi nepřátelský postoj. První etapa voleb, která se odehrála v Káhiře a několika dalších městech, ukázala, že dost silné.

Strana Svoboda a spravedlnost, jejíž kandidátku sestavilo hnutí Muslimské bratrstvo, podle předběžných výsledků vede s více než 36 procenty získaných hlasů. V přepočtu na mandáty má zatím v parlamentu většinu.

Na druhém místě je ultrakonzervativní islamistická strana Núr (Světlo) s více než dvaceti procenty. Liberální sekulární koalice Egyptský blok a další liberální strana Wafd jsou až za nimi.

Obě strany, hlásící se k islámu, podle projekcí obsadí v novém parlamentu přes tři čtvrtiny křesel.

Svoboda a spravedlnost má blízko k palestinskému Hamasu a ve svém programu hovoří o Izraeli jako o "sionistické entitě" a rasistickém, agresivním státu.

Sčítání hlasů.
Sčítání hlasů. | Foto: Reuters

Ačkoliv volby skončí až v polovině ledna, Svoboda a spravedlnost bude téměř jistě sestavovat vládu jako nejsilnější strana. To se izraelským politikům nezamlouvá.

"Jsme znepokojeni, doufám, že v Egyptě vyhraje demokracie a tato země se nestane extremistickým islamistickým státem, protože to by znamenalo ohrožení pro celý region," ozval se jako první izraelský ministr financí Juval Steinitz.

Premiér Benjamin Netanjahu pak v neděli vyzval "budoucí egyptské vůdce," aby zachovali mírovou smlouvu s Izraelem.

"Doufáme, že jakákoliv příští egyptská vláda pochopí důležitost míru s Izraelem jako podmínky pro bezpečnost a ekonomickou stabilitu regionu," řekl premiér.

Egyptsko-izraelskou dohodu podepsal v roce 1979 za Egypt tehdejší prezident Anvar Sadat, kterého dva roky nato zastřelil na vojenské přehlídce člen teroristické islamistické organizace.

Když letos v únoru padl po třiceti letech vlády Sadatův nástupce Husní Mubarak, přechodná vojenská vláda garantovala platnost dohody.

Svoboda a spravedlnost k tomu před volbami oznámila, že smlouvu nevypoví, pokud ji druhá strana bude dodržovat. Palestinci ale podle vedení strany mají právo na odpor proti okupaci. Nejisté také je, zda a za jakých podmínek bude Egypt nadále dodávat Izraeli zemní plyn.

Když se přesuneme z jižní izraelské hranice na severní, i tam je problém. V Sýrii neustále sílí povstání proti režimu Bašára Asada, na stranu revoluce se přidává stále víc a víc dezertérů.

Demonstrace proti prezidentovi Asadovi v severosyrském městě Idlíb.
Demonstrace proti prezidentovi Asadovi v severosyrském městě Idlíb. | Foto: Reuters

Bývalý izraelský ministr obrany Šaul Mofaz v parlamentu prohlásil, že ve chvíli, kdy Asad už bude nad propastí, může se jako k poslední záchraně upnout k ozbrojenému konfliktu s židovským státem.

"Když se už bude neodvratně blížit jeho konec, může se pokusit odvrátit pozornost od masakrů vůči vlastnímu obyvatelstvu a rozpoutat válku s Izraelem," řekl v rádiu Mofaz, který je nyní předsedou parlamentního výboru pro obranu a zahraniční politiku.

Syrská revoluce ale dostává do úzkých i Hamas. Exilové křídlo hnutí sídlí stále v Damašku, ale jeho členové podle palestinských zdrojů v tichosti jeden za druhým Sýrii opouštějí a snaží se přesídlit do jiné země.

Hamas Asadův režim v boji proti povstalcům nepodpořil a kvůli tomu se dokonce dostal do konfliktu se svým dlouholetým sponzorem Íránem. Ten naopak stojí za Asadem a vedení Hamasu pohrozil, že mu přestane dávat peníze a zbraně, pokud nebude loajální k syrskému režimu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy