USA varují před cestami do Sýrie a stahují diplomaty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 4. 2011 6:50
Při pondělním masakru v syrském městě Dará zahynulo nejméně 25 lidí
Sýrie - demonstrace v Dumě (předměstí Damašku).
Sýrie - demonstrace v Dumě (předměstí Damašku). | Foto: Reuters

Washington - Ministerstvo zahraničních věcí Spojených států v pondělí pozdě večer místního času (dnes brzy ráno našeho) vyzvalo občany USA, aby co nejrychleji odjeli ze Sýrie.

Washington nařídil odjezd ze země také zaměstnancům americké ambasády v Damašku, kteří podle agentury AP nejsou pro chod úřadu nezbytní.

USA už dříve daly najevo, že kvůli krvavému potlačování protivládních nepokojů zvažují sankce.

Ministerstvo zahraničí apelovalo na Američany, aby odložili plány na jakékoli cesty do Sýrie. Těm, kteří v zemi v současné době pobývají, ji doporučilo opustit, dokud ještě fungují komerční přepravní služby.

Sýrii opustí také několik pracovníků amerického velvyslanectví a všechny rodiny diplomatického sboru. Ambasáda podle Washingtonu zůstane nadále otevřena, její služby ale mohou být omezeny.

USA se k tomuto kroku rozhodly poté, co při pondělním masakru v syrském městě Dará zahynulo nejméně 25 lidí. Odstřelovači podle svědků pálili do civilistů i na damašském předměstí Duma.

Při měsíc trvajících protivládních nepokojích už v Sýrii zahynulo přes 300 lidí. V pondělí podle jordánské vlády Sýrie uzavřela hraniční přechody do Jordánska. OSN vyzvala k okamžitému zastavení masakrů. Syrská armáda tvrdí, že akce jsou namířeny proti teroristickým skupinám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy