USA: S Poláky se na raketách dohodneme do 14 dní

gaz, Reuters
2. 7. 2008 17:02
V Praze se má podepisovat příští týden

Washington - Spojené státy očekávají, že by dohodu o umístění raketové základny v Polsku mohly uzavřít během jednoho až dvou týdnů.

Že je podepsání dohody na spadnutí, připustili v těchto dnech i Poláci.

Součástí systému má být také radar v Česku. Smlouvu o jeho instalaci by měla 8. července v Praze podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Podle zjištění Aktuálně.cz ale zatím stále není jisté, jestli šéfka americké diplomacie skutečně přijede.

Čtěte více: Riceová návštěvu v Praze dosud oficiálně nepotvrdila

Zatímco Česko podmínky základní úmluvy s Američany dohodlo již před delší dobou, s Varšavou vede Washington vyostřené debaty. Polsko výměnou za rakety chce, aby USA mohutně zainvestovaly do modernizace jeho armády.

"Vedli jsme tyto rozhovory po dlouhou dobu a myslím, že uvidíte výsledek někdy v nejbližších dnech. Ale jestli to je jeden, nebo dva týdny, to v této chvíli říci nemohu," citovala agentura Reuters mluvčího Pentagonu Toma Caseyho.

"Vyjednávání se blíží ke konci a vše ukazuje na to, že bude dohoda podepsána - nebo nepodepsána - tento týden," řekl polskému rádiu už v neděli předseda poslaneckého klubu vládní Občanské Platformy Zbigniew Chlebowski.

Američané připouštějí i možnost umístit raketovou základnu v Litvě. To ale jen v případě, že by k dohodě s Polskem nakonec vůbec nedošlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy