reklama
 
 

USA přiznaly, že v Iráku nasadily fosfor

16. 11. 2005 14:45
Washington/Řím - Pentagon přiznal, že americké jednotky použily ve Fallúdži bílý fosfor proti iráckým povstalcům.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Barry Venable zároveň odmítl zprávy italských médií, že by ho Američané při loňské ofenzívě nasadili také proti civilistům. Podle něj je sice fosfor používán především k osvětlení objektů při nočních bojích, ve Fallúdži ho však Američané použili také jako zbraň proti iráckým povstalcům.

Italská televize RaiNews 24 minulý týden informovala o tom, že byla tato samovznětlivá látka použita proti civilistům. Televize odvysílala reportáž, v níž obyvatelé Fallúdži vypovídají, jak byli svědky nasazení chemických zbraní americkými vojáky během dobývání města v listopadu 2004.

Vojáci si fosfor pochvalují

Venable hájil postup amerických jednotek odkazem na článek v odborném vojenském časopise. V něm veteráni z Fallúdže prohlašují, že bílý fosfor se osvědčil jako efektivní a všestranná munice. Kromě zaměřování cílů sloužil také jako potenciální psychologická zbraň v případech, kdy se Američanům nedařilo efektivně zasáhnout povstalecká stanoviště pomocí vysoce výbušné munice.

Podle mluvčího Pentagonu jsou fosforové granáty běžně používanou zbraní a žádná mezinárodní úmluva o zbraních vztahující se na Spojené státy ji nezakazuje. Bílý fosfor je samovznětlivá nažloutlá průhledná látka voskové substance a štiplavého zápachu. Může způsobovat bolestivé popáleniny.

Evropský parlament žádá vyšetřování

Problémem se dnes zabýval také Evropský parlament. Tři frakce - liberálové, Zelení a socialisté - požadovaly, aby bylo použití fosforových zbraní ve Fallúdži nezávisle vyšetřeno.

Bitva o Fallúdžu byla jedním z nejkrvavějších bojů po pádu Bagdádu v dubnu 2003. Město vzdálené asi 35 mil západně od iráckého hlavního města bylo rozhodující pevností iráckých povstalců.


 

autor: nat, ČTK, AP | 16. 11. 2005 14:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama