USA přiznaly, že v Iráku nasadily fosfor

nat, ČTK, AP
16. 11. 2005 14:45
Washington/Řím - Pentagon přiznal, že americké jednotky použily ve Fallúdži bílý fosfor proti iráckým povstalcům.
Husajbá - Americký voják Dennis Howard mluví s místními dětmi během operace Steel curtain v západoiráckém městě Husajbá. (Reuters)
Husajbá - Americký voják Dennis Howard mluví s místními dětmi během operace Steel curtain v západoiráckém městě Husajbá. (Reuters) | Foto: Reuters

Mluvčí amerického ministerstva obrany Barry Venable zároveň odmítl zprávy italských médií, že by ho Američané při loňské ofenzívě nasadili také proti civilistům. Podle něj je sice fosfor používán především k osvětlení objektů při nočních bojích, ve Fallúdži ho však Američané použili také jako zbraň proti iráckým povstalcům.

Italská televize RaiNews 24 minulý týden informovala o tom, že byla tato samovznětlivá látka použita proti civilistům. Televize odvysílala reportáž, v níž obyvatelé Fallúdži vypovídají, jak byli svědky nasazení chemických zbraní americkými vojáky během dobývání města v listopadu 2004.

Vojáci si fosfor pochvalují

Venable hájil postup amerických jednotek odkazem na článek v odborném vojenském časopise. V něm veteráni z Fallúdže prohlašují, že bílý fosfor se osvědčil jako efektivní a všestranná munice. Kromě zaměřování cílů sloužil také jako potenciální psychologická zbraň v případech, kdy se Američanům nedařilo efektivně zasáhnout povstalecká stanoviště pomocí vysoce výbušné munice.

Podle mluvčího Pentagonu jsou fosforové granáty běžně používanou zbraní a žádná mezinárodní úmluva o zbraních vztahující se na Spojené státy ji nezakazuje. Bílý fosfor je samovznětlivá nažloutlá průhledná látka voskové substance a štiplavého zápachu. Může způsobovat bolestivé popáleniny.

Evropský parlament žádá vyšetřování

Problémem se dnes zabýval také Evropský parlament. Tři frakce - liberálové, Zelení a socialisté - požadovaly, aby bylo použití fosforových zbraní ve Fallúdži nezávisle vyšetřeno.

Bitva o Fallúdžu byla jedním z nejkrvavějších bojů po pádu Bagdádu v dubnu 2003. Město vzdálené asi 35 mil západně od iráckého hlavního města bylo rozhodující pevností iráckých povstalců.


 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy