USA nabídly ČR spolupráci na protiraketovém deštníku

ČTK Roman Gazdík, ČTK
6. 11. 2009 20:01
Praha se může podílet na systémovém "hardwaru", Česko vyšle svého experta do USA

Praha - Zapojení České republiky do nového amerického systému protiraketové obrany se může pohybovat směrem "technické spolupráce", ale i "zapojení určitých zařízení", řekl dnes v Praze novinářům náměstek amerického ministra obrany Alexander Vershbow.

Podle něj se bude jednat o radarový "hardware" a americká strana předala Česku "několik konkrétních návrhů", jak by taková spolupráce mohla vypadat. 

Detailní podoba nové architektury systému však prý bude záviset na rozhodnutích Severoatlantické aliance, ale i Ruska, jak se k americkým plánům postaví.

"Existuje návrh, který jde směrem možné technické spolupráce, mohou v tom být zapojena určitá zařízení. Víc vám neřeknu. Nemluvíme o tom, co chystáme v Polsku, tohle jsou jiné záležitosti, ale mohou být velmi hodnotné," řekl po dnešních jednáních na českém ministerstvu obrany Vershbow několika novinářům.

Vershbow v Praze vedl jednání expertního týmu na vysoké úrovni, který předložil návrhy možného zapojení ČR do nového modelu protiraketové obrany. Jeho návštěva navázala na říjnový příjezd amerického viceprezidenta Josepha Bidena, kdy český premiér Jan Fischer vyjádřil rámcový zájem ČR podílet se na budování nové podoby obrany.

Nový systém nahrazuje původní americké plány, které počítaly s vybudováním radaru proti balistickým střelám dlouhého doletu v Brdech a sila s antiraketami v Polsku.

Biden se už Polákům nabídl, že u polského pobřeží a později i na polském území mohou být jako součást nového systému rozmístěny protiraketové střely označované SM-3.

Další raketová základna bude na jihu Evropy. Vershbow připustil, že to bylo předmětem debat při nedávné návštěvě viceprezidenta Joe Bidena v Rumunsku. Kandidátů je však podle Vershbowa víc.

Další takové střely by v první fázi měly být umístěny na třech lodích ve východním Středomoří a později v některé ze zemí této oblasti. Velký radar v ČR by měla nahradit soustava menších a flexibilnějších sledovacích systémů umístěných na zemi, ale například také na lodích či letadlech.

Vershbow dnes zdůraznil, že některé možnosti, jak by se Česká republika mohla do protiraketové obrany zapojit, závisí na rozhodnutí Severoatlantické aliance přijmout ji jako vlastní projekt.

Takzvaný X-bandový radar dokáže údajně z jednoho pobřeží USA zachytit baseballový míček na druhém pobřeží. Tento chrání Havaj, Američané však počítají s tím, že jeden bude i v Evropě, zřejmě na Kavkaze.
Takzvaný X-bandový radar dokáže údajně z jednoho pobřeží USA zachytit baseballový míček na druhém pobřeží. Tento chrání Havaj, Američané však počítají s tím, že jeden bude i v Evropě, zřejmě na Kavkaze. | Foto: Reuters
 

"Některé možnosti účasti vzniknou až ve chvíli, kdy začne NATO o protiraketové obraně přijímat vlastní rozhodnutí," uvedl. "Ale některé z nápadů, se kterými jsme přišli, se mohou pohnout kupředu už před definitivním rozhodnutím v NATO," dodal náměstek.

Součástí agendy je přitom podle Vershbowa stále možnost, že by v ČR případně vzniklo velitelství celého projektu. Náměstek přitom ale upozornil na velmi počáteční stádium přípravy celého projektu a snahu USA dát mu v rámci Severoatlantické aliance "síťovou" podobu.

Některé dodatečné možnosti pro český podíl v systému podle něj mohou vzniknout také v případě určitého postoje Ruské federace k nejnovějším americkým návrhům na spolupráci.

Vershbow připustil, že Washington nyní opět přemýšlí o možnosti využít v rámci nové protiraketové obrany i Moskvou dříve nabízené radary ve střední Asii a na jižním Kavkaze.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy