O jeho vydání z Libanonu žádají Spojené státy. Zatím neúspěšně.
Jednačtyřicetiletý Mohammad Alí Hammadí se vrátil zpět do Libanonu teprve minulý týden. V Německu si odpykával šestnáctiletý trest za vraždu amerického občana, ke které došlo při únosu letadla společnosti TWA v roce 1985.
Budeme ho soudit znovu
Podle Američanů by měl Hammadí čelit dalším obviněním na jejich území.
"Spojené státy měly o vydání požádat Německo," prohlásil na adresu Američanů libanonský premiér Fuad Seniora.
Rodina zadrženého Švéda: Budou ho mučit ČTĚTE ZDE
Američtí představitelé však poukazují na fakt, že podle dohod s Německem nebylo vydání někoho, kdo si již svůj trest odpykal, možné.
Ministr spravedlnosti Alberto Gonzales prý Německo žádal, aby byl Hammadího trest prodloužen. Když k tomu nedošlo, doufal alespoň v opětovné vzetí do vazby. Bez úspěchů.
"Najdeme ho a přivedeme ho před soud ve Spojených státech," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Sean McCormack.
Únos z roku 1985
Let TWA z Atén do Říma byl unesen 14. června 1985 a jeho posádka byla přinucena přistát v Libanonu. Pasažéři byli drženi sedmnáct dní jako rukojmí a jejich letadlo se neustále pohybovalo mezi Alžírskem a Libanonem. Požadavkem únosců bylo propuštění členů Hizballáhu a Irácké islámské strany, kteří byli v roce 1983 zadrženi při plánování teroristického útoku v Kuvajtu.
PŘEČTĚTE SI: Stíhat teroristy se v USA nedaří
Jedinou obětí celého incidentu se stal řidič amerického námořnictva Robert Dean Stethem, jehož mrtvé tělo bylo vyhozeno na bejrútskou přistávací plochu.
Hamali byl zadržen o dva roky později na frankfurtském letišti, když se snažil do Německa propašoval výbušniny. Tři další únosci nebyli nikdy dopadeni.