Stíhat teroristy se v USA nedaří

Red Zah, Reuters
20. 12. 2005 18:15
Washington - Bushova administrativa se pyšní úspěchy své vnitrostátní války proti terorismu. Kritici jsou však mnohem opatrnější.
Foto: Profimédia

Čtyři roky po teroristických útocích z 11. září 2001 je počet obžalovaných mizivý a nikdo nebyl přistižen při činu.

Bush důrazně vyzývá demokraty, aby umožnili prodloužení kontroverzního protiteroristického zákona označovaného jako Patriot Act, který vyprší na konci roku.

"Ve válce s terorismem si nemůžeme dovolit být bez tohoto zákona ani okamžik," řekl. Za "neomluvitelnou" označil pozici demokratických senátorů bránících prodloužení zákona, který podle kritiků oklešťuje občanské svobody.

Úspěchy války proti terorismu

Na prezidentovu stranu se postavila i některá média a známé osobnosti. Ministr spravedlnosti Alberto Gonzales přišel se seznamem "vítězných případů" války proti terorismu. Mezi úspěchy Bushovy války patří odsouzení bombového atentátníka Richarda Reida či žaloby na studenta Ahmeda Abu Alího, který byl minulý měsíc obviněn z plánování atentátu na prezidenta Bushe.

PŘEČTĚTE SI: Belgie soudí teroristy

"Není to pravda, že jsme od září 2001 zmařili plány jen několika teroristům," řekl Gonzales. "Bylo jich více."

Další vítězství, které Gonzales zmínil, byl případ Johna Walkera Lindha, který v Afghánistánu bojoval na straně Tálibánu.

Kritici však poukazují na to, že zatím žádná z teroristických skupin nebyla rozbita přímo na území Spojených států a "kromě Richarda Reida, nikdo nebyl souzen za účast na teroristickém útoku."

Doživotně odsouzený Reid jako výjimka

Reid byl odsouzen před dvěma lety k doživotnímu vězení. Soud však případ neprojednával, protože Reid se přiznal k tomu, že v prosinci 2001 chtěl bombou uloženou v jeho botě spáchat atentát v průběhu letu.

Foto: Aktuálně.cz

Více než pět tisíc osob bylo od 11. září 2001 zadrženo, minimum však odsouzeno. Také nikdo z 80 tisíc lidí z Blízkého východu, kteří byli povoláni k odebrání otisků a registraci, nebyl obviněn z terorismu.

Rozruch vzbudil rovněž případ amerického občana Jose Padolly, jenž byl držen ve vazbě více než tři roky za plánování bombového útoku.  Následná právní bitva o to, zda-li vláda může držet občana ve vojenském vězení bez toho, že by ho obžalovala, přispěla k jeho žalobě. Měl finančně pomáhat teroristům a spolupracovat při náboru rekrutů.

Bush přiznal, že povolil odposlechy ČTĚTE ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy