Gaza - 114 dní dlouhé zajetí pro reportéra Alana Johnstona skončilo. Teď je v Izraeli a připravuje se na návrat do Velké Británie.
"Je úžasné být volný," řekl Johnston do vysílání BBC krátce po svém propuštění.
Palestinské pásmo Gazy opouštěl v doprovodu ozbrojených mužů z Hamásu. Právě lídři hnutí islámského odporu - v EU a USA považovaného za teroristické - měli přispět k propuštění pětačtyřicetiletého reportéra.
Na tiskové konferenci v Gaze Johnston poděkoval všem, kteří mu pomohli. "Mockrát jsem snil o tom, že jsem na svobodě, ale vždycky jsem se probudil zase v tom pokoji. Teď to doopravdy skončilo," dodal.
Dvakrát nemocný, 24 hodin v řetězech
To, čím prošel, označil Johnston za "nejhorších 16 týdnů ve svém životě", kdy se cítil jako "pohřbený zaživa" - s nebezpečnými a nepředvídatelnými vězniteli. Dvakrát byl nemocný. Jednou ho na 24 hodin svázali řetězy. Slunce neviděl tři měsíce.
Podle svědků je Johnston fyzicky i psychicky v pořádku.
"Dokázali jsme uzavřít tuto kapitolu, která nesmírně uškodila obrazu našeho lidu. Úsilí Hamásu vyústilo ve svobodu Alana Johnstona," vzkázal z Damašku vůdce Hamásu Chalíd Mišál.
Nikoho nenechal na pochybách, že islamisté budou chtít z propuštění Johnstona vytěžit politické body.
"S ukončením případu Alana Johnstona doufáme, že případ izraelského vojáka Gilada Šalita může také skončit dohodou, která zajistí propuštění našich hrdinů, vězněných v izraelských káznicích," vzkázal Izraeli Ismaíl Haníja, bývalý palestinský premiér za Hamás.
Propuštění Johnstona má posloužit jako precedent.
Islamisté vyjednávali s únosci z málo známé skupiny Armáda Islámu několik týdnů. Tlak na ně zvýšili poté, co Hamás násilím přebral kontrolu nad pásmem Gazy od hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.
"Začíná nová éra," oznámil Mahmúd Zahár, člen vedení hnutí islámského odporu: "Podobné ilegální aktivity nedovolíme."
Fatah: "propuštění bylo nahrané"
S tím nesouhlasí Jásir Abd Rabbo, blízký poradce palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse z hnutí Fatah. Podle něj bylo propuštění novináře zinscenované Hamásem a Armádou Islámu.
"Sledujeme divadlo, v kterém se dva zločinci z Gazy rozcházejí. Jeden je teď statečný a upřímný, druhý je za špatného. Touto hrou Hamás nikoho neobloudí," řekl Rabbo.
Armáda Islámu je spojená s vlivným klanem Mamtúze Dagmúše, který je podle britského tisku - spolu s několika stovkami svých ozbrojených přívrženců - považován za hlavního mafiánského bosse v pásmu Gazy.
Za propuštění novináře požadovala svobodu pro několik islámských vězňů, včetně muslimského duchovního šajcha Abú Katady, zavřeného v Británii, či Abú Muhamada Makdisího. Ten je znám jako někdejší duchovní rádce šéfa Al-Káidy Abú Músy Zarkávího.
Dagmúšovi lidé měli prsty také v loňském únosu dvojice novinářů z americké televizní stanice FOX News. Stejně jako v ostatních případech zajatých novinářů nebo pracovníků humanitárních organizací je po několika dnech propustili.
Johnstonovo zajetí bylo nejdelší, jaké kdy pásmo Gazy zažilo.