Tunis - Do ulic tuniské metropole se vrátilo násilí. Radikální islamisté, nazývaní též salafisté, v některých čtvrtích zapalují pneumatiky, blokují ulice, zastavují tramvaje a útočí na policisty.
Důvodem je výstava v tuniské čtvrti La Marsa, která podle radikálů uráží islám. Na výstavě je jedním z exponátů arabský nápis Alláh, který výtvarník vytvořil z různých druhů hmyzu. A to se salafistům nelíbí.
La Marsa je exkluzivní čtvrť blízko moře, kde žijí bohatí Tunisané a také diplomaté. Demonstranti sem přijeli automobily s černými prapory a snažili se dostat do budovy, kde se výstava koná.
Vše skončilo střetem s policisty, kteří se dav snažili rozehnat střelbou do vzduchu.
"Obchody a restaurace jsou zavřené, lidé se skoro bojí vycházet. Dusíme se tady slzným plynem," uvedla jedna z obyvatelek čtvrti pro server Tunisia.net.
Na tuniském předměstí Intilaká vyrostly barikády a v ulicích hoří zapálené pneumatiky. Bouřící se "vousáči" také přerušili provoz tramvají.
Svědci hlásí rabování v některých obchodech, speciální policejní oddíly zatkly desítky osob.
Salafisté usilují o prosazení islámského práva šaríja a chtějí zavést tvrdé tresty pro každého, kdo podle nich pomlouvá islám nebo mu škodí. Útočí například na bary, kde se podávají alkoholické nápoje.
V posledních měsících například žádali smrt pro jednoho blogera nebo trest pro majitele televizní stanice za vysílání údajně "protiislámského" filmu.
Radikálních fanatiků v Tunisku není mnoho, ale o to více se snaží být vidět a slyšet. Islámská strana An-Nahda (Obnova), která v říjnu vyhrála volby se ziskem 42 procent hlasů, se od násilí a extremismu salafistů distancuje, zároveň ale odsoudila protináboženské provokace.
Kritici strany, která byla za bývalého režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího zakázána, ji však obviňují z toho, že akcí salafistů využívá k zastrašování opozice.
K poměrům v Tunisku se vyjádřil také současný šéf Al-Káidy Ajmán Zaváhrí. V poselství napsal, že An-Nahda zradila islám a není dost důsledná.