Kyjev - Patriarcha ukrajinské pravoslavné církve Filaret se pustil do nově zvoleného papeže Františka. Televizi Kanal 5 řekl, že je proti "okázalé skromnosti".
Reagoval tak na dotaz, proč jezdí v limuzíně, zatímco nově zvolená hlava katolické církve využívá hromadnou dopravu.
"Neschvaluji takové chování. Je to předvádění se. Je třeba být skromný v životě před Bohem, ne před lidmi," prohlásil s tím, že on sám využívá pro cesty za věřícími mercedes.
Prý aby toho zvládl co nejvíce.
Auto za 200 000 eur
"Kdybych jezdil v autech ruské výroby, pak bych nemohl navštěvovat své eparchie (diecéze - pozn. red.) v takovém množství, jako je navštěvuji. Za rok jsou to až dvě desítky díky tomu, že mám auto, které se nezastaví," vysvětlil.
"Není to luxus, ale prostředek k tomu, abych mohl plnit své povinnosti," dodal s tím, že v minulosti jezdil ve volze, tedy ruském autě.
"Podnikatelé mi však vytýkali, proč jsem takový skromný a darovali mi toto auto," prozradil, jak ke své přepychové limuzíně přišel.
Podle ukrajinských médií přišel vůz na 200 000 eur, byl smontovaný v USA a má honosné číslo 777.
"Práce na efekt"
Proti interpretaci svého prohlášení se Filaret posléze ohradil s tím, že nechtěl kritizovat papeže a pouze vysvětloval svůj postoj k dopravnímu prostředku pro církevní činitele.
V televizním pořadu se jej divák ptal, zda by - dle papežova vzoru - nechtěl také jezdit v hromadné dopravě a využívat například kyjevské "maršrutky", tedy obvykle přeplněné minibusy.
"Neschvaluji to. To je práce na efekt," řekl doslova. "Když čteme Evangelium, pak tam Bůh říká: nekonejte vaše milosrdenství před lidmi a neukazujte svou skromnost před lidmi, ale buďte skromní uvnitř, ne navenek," reagoval na dotaz.
Tisková služba Kyjevského patriarchátu uvedla, že Filaret "nehodnotil konkrétní kroky papeže Františka", ale jen reagoval na dotaz, zda bude využívat místo své luxusní limuzíny městské dopravní prostředky. "Navíc autobus s kardinály se těžko může přirovnávat ke kyjevské městské dopravě," reagoval uraženě kyjevský patriarchát.
Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu, kterou Filaret vede, není ve světě oficiálně uznávána a není podřízená ruské pravoslavné církvi.
Velké naděje
Ukrajinská řeckokatolická církev mezitím spojuje se zvolením nového papeže velké naděje. Podle její hlavy Svjatoslava byl argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio odchovancem řeckokatolického ukrajinského duchovního Stepana Čmila.
Dokonale prý zná ukrajinské obřady i řeckokatolickou liturgii, protože svého času pomáhal tomuto ukrajinskému duchovnímu v Římě.
Sám se prý s papežem zná a na počátku svého působení pracoval pod jeho dozorem. Na rozdíl od pravoslavného patriarchy oceňuje mimořádnou skromnost Františka. "V Buenos Aires nikdy neměl vlastní auto a jezdil městskou dopravou. Skromně se oblékal a vždy dbal o chudé. Navštěvoval lidi v nejchudších čtvrtích," uvedl.
Papežova skromnost podnítila ke srovnávání s pravoslavnými duchovními také ruská média.
"Není třeba mluvit o tom, že si papež získal srdce katolíků svou skromností, přirozeností a pohrdáním přepychu. Pravoslavná srdce se ale také nemohla neozvat na tak pro duchovního přirozené chování... To se to ale katolíkům povedlo!" napsal list Moskovskij komsomolec v článku "Jakpak bychom k takovému papeži přišli?".
Kirill v MHD? Zapomeňte
Poznamenal, že zatímco v Římě si kardinálové vybrali vůdce samostatně, volba ruského patriarchy se neobešla bez zásahu Kremlu.
Upozornil zároveň, že patriarchu moskevského a celé Rusi Kirilla v hromadné dopravě "už dlouho nikdo neviděl". Těžko si jej také můžeme představit při líbání nohou nemocných AIDS, přičemž nejen žen, ale i dětí..." přirovnal počínání katolického duchovního k místním poměrům.
"Zato všichni pravoslavní vědí o hodinkách patriarchy Kirilla za 30 000 eur," připomněl incident, kdy novináři odhalili na patriarchově zápěstí luxusní švýcarský stroj.
Ruská pravoslavná církev je často kritizována za svou zálibu v přepychu. Proti mamonem posedlým duchovním protestovala mimo jiné ruská punková skupina Pussy Riot, jejíž dvě členky byly loni odsouzeny ke dvěma letům odnětí svobody.