Zarudlá kůže, dávivý kašel. Doněck se bojí chemické války

Jan Gazdík Jan Gazdík
26. 8. 2014 6:10
Obyvatele východoukrajinského města sužují zdravotní potíže, které připisují použití chemických zbraní. Experti ale v jejich nasazení nevěří.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Doněck, Praha - Dusivý a bolestný kašel doprovázený zvýšeným sliněním a silně zarudlá pokožka desítek lidí v Doněcku. To všechno svědčí podle tamní lékařky Niněl Sergejevny o použití chemických zbraní v bojích na východě Ukrajiny.

Příznaky zasažených popisuje shodně i programátor Alexandr Lytovčenko a rovněž on nemá daleko k tvrzení, že do bojů o Doněck byly nasazeny chemické zbraně (patří do kategorie zbraní hromadného ničení). "Přál bych vám vidět, jaké mají ti lidé potíže. Podle mých - přiznávám, že jen zprostředkovaných informací - to způsobují chemické střely z ukrajinských raketometů GRAD. Tak o tom hovoří alespoň mí přátelé, kteří viděli zbytky oné kontejnerové střely," tvrdí Lytovčenko.

Kouř z jedné z poničených chemiček na východě Ukrajiny.
Kouř z jedné z poničených chemiček na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters

Spouští se tedy na Ukrajině druh boje, který se bál - kvůli chemické odvetě - na západní i východní frontě použít dokonce i Hitler? "Raději ani nedomýšlet, k čemu by to vedlo, pokud by to byla pravda," říká špičkový expert NATO Jiří Gajdoš, jinak také ředitel aliančního Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení (Centre of Excellence).

Bez vzorků zasažených míst či lékařské prohlídky postižených lidí je podle něj velmi obtížné hodnotit příčiny jejich zdravotních obtíží. Dušný kašel, silně zarudlá pokožka a zvýšené slinění nicméně ukazují spíš na průmyslový únik chloru či čpavku, jehož se mohli v nižších koncentracích doněčtí obyvatelé nadýchat.

Doněck a jeho okolí je městem těžké chemie, která vyrábí prudce jedovaté přísady pro tamní metalurgický průmysl. Gajdoš tedy předpokládá, že uniklý chlor či čpavek může pocházet z těchto - dělostřeleckým ostřelováním poškozených - chemiček anebo také z poškozených vodáren či chladírenských zařízení.

Za velmi nebezpečné ovšem považuje i víkendové vybombardování doněcké nemocnice. Ve větších zdravotnických zařízeních jsou totiž z léčebných důvodů (například kvůli ozařování) uchovávány radioaktivní látky.

Pokud by při zásahu dělostřeleckým granátem unikly do ovzduší, může se to rovnat výbuchu "špinavé" radioaktivní bomby, která zamoří poměrné velké území.

Co ještě není a co už je chemická válka?

"Chlor přece jen nepatří do kategorie bojových toxických zbraní. Jejich nasazení je vždy spojeno se značným množstvím obětí. Což evidentně není případ vámi popisovaného Doněcka. Tohle nejde srovnávat. Pokud by ale uniklo z poničené vodárny či chemičky dvacet tun chloru, tak to bude pro každé město katastrofa," upozorňuje alianční expert Gajdoš.

Platí to prý i v případě havárie, při níž se z chladírny uvolní větší množství čpavku (Doněckem mimochodem do Oděsy prochází "čpavkovod").

"V tom případě by se zasažená oblast podobala místu, kde byly použity chemické zbraně. Nastala by hrozná situace," připouští plukovník. Ukrajinská armáda by proto podle něj měla při bombardování Doněcka velmi vážit, co všechno může být terčem jejího útoku.

Doněčtí přesto - zjevně pod velkým vlivem válečného stresu - obviňují Kyjev i z toho, že si "chemické cíle" v městu záměrně vybírá. Jiří Gajdoš jejich rozhořčená obvinění chápe, je ale přesvědčen, že k poškození chemických provozů dochází vinou nekoordinovaného či neobratně vedeného boje.

"Ukrajinští ani separatističtí velitelé nejsou takoví šílenci či fanatici, aby vyhazovali chemičky do povětří úmyslně," domnívá se Gajdoš. Dnešní jednání na nejvyšší úrovni mezi Kyjevem a Moskvou by mohlo podle něj přispět minimálně k tomu, aby byly cíle válečných operací na východě Ukrajiny vybírány mnohem pečlivěji než dosud.

Například "pouhé" zničení zásob formaldehydu v továrně na výrobu umělých hmot může zabít či nadosmrti vážně poznamenat tisíce lidí, a to zejména dětí či těhotných žen. "Bavíme se tu o strašlivých scénářích, které nebyly zřejmě jen shodou okolností spuštěny," varuje šéf vyškovského protichemického Centra of Excellence.

Brutální válčení z dob SSSR

Použití chemických zbraní v Doněcku tak, jak ho líčí jeho obyvatelé, zpochybňuje i bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý. A stejně jako Jiří Gajdoš si nemyslí, že ukrajinská armáda bombarduje tamní chemické továrny úmyslně.

"Konflikt na východní Ukrajině studuji od jeho počátků a vylučuji, že by jedna či druhá strana použila zbraně hromadného ničení anebo ze stejných důvodů záměrně ničila chemické továrny, což může mít podobný - byť ne tak rozsáhle a prudce smrtící - účinek," vysvětluje generál.

Ukrajinská armáda s tamní Národní gardou vedou sice podle Šedivého legitimní boj za celistvost země, zároveň se ale uchylují k metodám typickým pro druhou světovou válku.

"Válcují a ničí vše, co je před nimi - jsme svědky totálního ničení nepřítele se vším, co k tomu patří. Mimořádně nízká úroveň výběru důležitých cílů protivníka je reliktem silového válčení z dob Sovětského svazu. A to má vždy - zvláště pro obyvatele takových oblastí - drastické důsledky," analyzuje boje na Ukrajině Jiří Šedivý.

Zastaralý a brutální způsob vedení boje má podle něj i jiný nečekaný aspekt: vyvolává i v proukrajinsky orientovaných obyvatelích Doněcka až nesmiřitelnou nenávist vůči politice Kyjeva, takže i oni mohou začít sympatizovat anebo se i přidávat k separatistům," říká generál.

Už dlouho prý nebyl svědkem tak dramatické situace, kdy může výbuch jediného zbloudilého dělostřeleckého granátu či rakety v doněcké chemičce vést k jen těžko představitelné vojenské i politické eskalaci. Pak by mohly být zmařeny jakékoliv snahy o přijatelné řešení poměrů na východní Ukrajině.

Co bude dál?

"Blíží se zima a mnohá naše městská sídliště jsou rozbombardována," líčí poměry v Doněcku Alexandr Lytovčenko.

Jedním dechem ujišťuje, že se uprostřed bombardování snaží držet své emoce na uzdě. "Ale jak jinak to v naší situaci nazvat než terorem na vlastním, ukrajinském obyvatelstvu? Ředitelé chemických fabrik zatím marně vyzývají velitele ukrajinské armády, aby si uvědomili, co vše je ve hře. Vždyť nás to může všechny smést bez rozdílu - vojáky postupující ukrajinské armády, jednotky separatistů, ale i desetitisíce civilistů, kteří stále obývají Doněck," říká.

"Nevím, zda si Evropská unie uvědomuje, anebo si dokáže alespoň představit, v čem tu žijeme a jak strašná rizika nám tu kvůli bezohlednému válčení hrozí," volá o pomoc Ukrajinec Lytovčenko. Aby vysvětlil situaci doněckých, používá ukrajinské rčení: "Nikdo přece nepodpaluje svůj dům, když se v něm vyskytnou švábi."

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy