Ukrajina jde proti ruštině, policie nasadila slzný plyn

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
4. 7. 2012 15:19
Podle místních médií skončilo několik demonstrantů v nemocnici
Proti zhruba 600 demonstrantům policie nasadila 1300 lidí.
Proti zhruba 600 demonstrantům policie nasadila 1300 lidí. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha (Od naší spolupracovnice) - Příslušníci zvláštního policejního oddílu Berkut se v centru Kyjeva střetli s obránci ukrajinštiny, kteří od úterý protestují proti kontroverznímu zákonu, jenž prosazuje ruštinu jako úřední jazyk.

Policie podle agentury UNIAN vytlačila část demonstrantů od budovy Ukrajinského domu, kde se měla konat tisková konference prezidenta Viktora Janukovyče.

Účastníci protestní akce házeli po policistech plastové láhve a snažili se jim strhnout přilby.

Sporný zákon

Ukrajinský parlament schválil jazykový zákon v úterý. Norma rozšiřuje vliv ruštiny na Ukrajině a ruku pro ni zvedlo 248 poslanců.

Podle opozice bylo schvalování zfalšováno a ve skutečnosti hlasovalo jen 219 poslanců. Předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn dokonce rezignoval s tím, že zákon nepodepíše. Prezident Janukovyč ve středu připustil, že zákon by měl být znovu přehodnocen.

Ministerstvo vnitra útok popřelo. Slzný plyn byl podle oficiálních zdrojů nasazen pro "zjednání pořádku". Na místě je nyní asi 1300 příslušníků policie, zatímco demonstrantů je podle oficiálních zdrojů asi 600.

Místní média po potyčkách hovoří o několika zraněných a hospitalizovaných. "Asi pět lidí tam sedí, utírají si krev, brečí kvůli slznému plynu," citoval portál newsru.ua jednoho z účastníků demonstrace.

Mezi zraněnými i boxer Kličko

Novináře ukrajinského listu Zerkalo něděli Serhije Rachmanina, který na protest proti jazykovému zákonu držel hladovku, odvezla podle rozhlasové stanice Radio Svoboda záchranná služba.

Šlo údajně o srdeční záchvat. Lehce zraněný byl také známý boxer Vitalij Kličko, který je předákem politické strany UDAR. Podle dostupných informací byl zasažen slzným plynem a zranil si ruku střepy z rozbitého okna.

Lidé skandovali hesla jako "Hanba!", "Revoluce!" či "Pryč s kriminálníky!" určená stávající hlavě státu, která byla svého času odsouzena za kriminální delikty.

"Proč na nás útočíte? Nic jsme neudělali," volala jedna žena se slzami v očích na policisty ve vysílání ukrajinské televize TV5. Mluvila rusky, podobně jako mnoho dalších účastníků akce. Dávali tak najevo, že jim nevadí ruština, ale zákon, který podle jejich názoru zemi uškodí.

Protesty se konají také v Užhorodě, Dněpropetrovsku, Charkově a dalších městech.

 

Právě se děje

Další zprávy