U postele mají díru od granátu. Je to děsivé, tvrdí uprchlíci žijící u Soledaru

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
18. 1. 2023 14:16
Ženu na vozíčku, pětiletou holčičku a dalších pět lidí evakuovali dobrovolníci z ukrajinské vesnice Paraskovijivka vzdálené asi pět kilometrů od Soledaru. Obě místa těžce ostřelují ruské jednotky. Dobrovolníci cestují v noci a civilisty vyzvedávají při rozednění, aby snížili riziko nebezpečí.
U postele mají díru od granátu. Dobrovolníci evakuují obyvatele ostřelované vesnice nedaleko Soledaru | Video: Rádio Svobodná Evropa

Venku je ještě tma a dobrovolníci čekají připravení v autech. Míří do Paraskovijivky, aby evakuovali místní obyvatele. "Frontová linie se teď nachází v blízkosti vesnice. Ve dne dochází k silnému ostřelování. Teď, než vyjde slunce, je nejbezpečnější čas, kdy lidi odvézt. Ruské jednotky se nacházejí asi dva kilometry odsud," říká dobrovolnice Klavdia.

Ruští vojáci vesnici ve dne silně ostřelují, a proto místní s evakuací neváhají. "Při ostřelování našeho domu zemřela moje žena," vysvětluje Valerij, pro kterého dobrovolníci přijeli. "Sedmého ledna zasáhl stěnu našeho bytu v pátém patře granát. U naší postele je díra. Střecha je také poškozená," doplňuje obyvatel Paraskovijivky Mykola.

Město Soledar, které se nachází nedaleko Paraskovijivky, už v podstatě přestalo existovat. Satelitní snímky ukazují rozstřílené budovy a zničené ulice od dělostřeleckých granátů. "Z našeho balkonu jsme měli dobrý výhled na Soledar. Je to děsivé. Viděli jsme hořící miny," popisuje obyvatel Paraskovijivky, kterého dobrovolníci také evakuovali.

I když ruské ministerstvo obrany v pátek ohlásilo dobytí Soledaru, podle ukrajinského generálního štábu tvrdé boje o město stále pokračují. To, že ukrajinští vojáci téměř jistě stále drží své pozice, potvrzuje i britská vojenská rozvědka.

 

Právě se děje

Další zprávy