U íránské ambasády v Libyi vybuchly dvě nálože

ČTK ČTK
22. 2. 2015 18:08
Nikdo nebyl zraněn. Za bombovými útoky stojí radikálové hlásící se k Islámskému státu.
Výbuch před íránskou ambasádou v Libyi.
Výbuch před íránskou ambasádou v Libyi. | Foto: Reuters

Tripolis - Radikálové hlásící se k Islámskému státu (IS) stojí podle svého prohlášení za bombovými útoky u sídla íránského velvyslance v libyjské metropoli Tripolisu, kde v neděli vybuchly dvě nálože. Nikdo nebyl zraněn.

K pokusům o útoky došlo podle agentury Reuters rovněž před ambasádami několika dalších států, žádní mrtví ani zranění však nejsou hlášeni.

Rezidence íránského velvyslance v centrální části metropole byla podle bezpečnostních úřadů v době útoku prázdná.

Ke dvěma několik desítek minut po sobě jdoucím explozím došlo u vstupní brány sídla. Podle íránské agentury IRNA již země ukončila své diplomatické aktivity v této budově.

Terčem neúspěšných bombových útoků se staly rovněž zastupitelské úřady Egypta, Alžírska a Spojených arabských emirátů.

Kvůli bojům mezi znepřátelenými skupinami stáhla již v průběhu loňska většina západních zemí zaměstnance svých zastupitelských úřadů ze země.

K útokům na íránské diplomatické zastoupení, stejně jako k sobotnímu raketovému ostřelování letiště u východolibyjského města Labrak se dnes přihlásila libyjská odnož IS. Ta má na svědomí rovněž páteční atentáty na východě země, které se se 45 oběťmi na životech staly jednou z nejhorších sérií útoků na civilisty od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Libye, která má vedle Západem uznávané vlády sídlící na východě země také kabinet v Tripolisu, který se dostal k moci násilím, se v poslední době stala působištěm islamistických radikálů. Francie a Egypt se po hromadné vraždě dvou desítek egyptských koptů tento týden obrátily na OSN, aby situaci v zemi začala řešit.

 

Právě se děje

Další zprávy