Tvrdé střety v Íránu. Padesát příznivců opozice zatčeno

Zahraničí Zahraničí
23. 12. 2009 11:26
Tvrdé střety na demonstracích v Íránu
Statisíce lidi přijeli na pohřeb z celého Íránu.
Statisíce lidi přijeli na pohřeb z celého Íránu. | Foto: Reuters

Teherán - Íránská policie pozatýkala zhruba padesátku stoupenců opozice po tvrdých střetech, které se strhly po pohřbu nejvýznamnějšího disidentského klerika v Íránu, ajatolláha Hosejn Alí Montazerího.

Íránské opoziční internetové stránky ve středu uvedly, že bezpečnostní síly se střetly s fanoušky Montazeriho nejméně ve dvou městech, včetně jeho rodiště.

 Mezi zatčenými jsou i čtyři novináři, jejichž národnost nebyla oznámena. "Sporadické střety začaly v noci z úterý v Najafabadu a stále pokračují. Situace je napjatá. Lidé skandují protivládní slogany," píše na na stránkách íránské opozice.

Policie při střetech použila slzný plyn, údaje o zraněných nebylo možné ověřit.

Šéf íránské policie mezitím vydal prohlášení, ve kterém doporučuje zakázat opoziční hnutí. "Doporučujeme tomuto hnutí ukončit činnost. Jinak ti, kteří poruší právo, bude čelit tvrdé odpovědi," uvedl podle Reuters policejní šéf Esmail Ahmadi-Moqadam.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy