Turisté odjeli, obchod se zastavil. V Keni se zdražuje

Zdeněk Mihalco
24. 2. 2008 10:00
Krize způsobuje ekonomické ztráty i v okolních zemích

Nairobi - Povolební násilí v Keni už zapříčinilo smrt asi tisíce lidí a až 600 tisíc dalších vyhnalo z domovů.

Ovšem krize se dotýká všech obyvatel této sedmatřicetimilionové východoafrické země. Kvůli nestabilitě totiž ze země odjeli turisté, vázne obchod a do Keni se nehrnou ani zahraniční investoři. Ještě před nedávnem rychle rostoucí ekonomika se hroutí.

Pro Keňany to znamená, že během posledního měsíce výrazně stouply ceny základních potravin. Třeba kilogram cibule zdražil z 35 na 60 keňských šilinků. Navíc prudce vzrostly ceny za dopravu. Řada lidí ztratila práci. A obchodníkům klesají zisky.

Dolary od turistů chybějí

Ještě na podzim patřila Keňa mezi nejnavštěvovanější země Afriky. Zisky z cestovního ruchu tvořily 15 procent HDP země. Počet návštěvníků každoročně stoupal. Loni dorazil do Keni odhadem až milion zahraničních cestovatelů.

Foto: Aktuálně.cz

Jenže teď jsou hotely na pobřeží Indického oceánu i ve vnitrozemí v blízkosti národních parků prázdné. Loni turisté v Keni utratili asi miliardu dolarů. Kupovali suvenýry, chodili do restaurací, zaměstnávali řidiče džípů. Ti teď nemají práci stejně jako další desetitisíce lidí závislých na turistickém průmyslu.

Komplikace s dopravou zasáhly také další významné odvětví keňské ekonomiky - obchod s květinami. Čtvrtina všech růží zakoupených v Evropě totiž pochází z Keni. Na západě země, kde byly nepokoje nejintenzivnější, utrpěl také čajový průmysl. V některých regionech se zemědělci báli pracovat na polích a úroda shnila.

Krize i v okolních státech

Navíc násilnosti v Keni výrazně ovlivňují i ekonomickou situaci v okolních státech.

Čtěte také
Autor fotografie: Reuters

Například Uganda už upadá do ekonomické krize. Sedmdesát procent ugandského obchodu se světem totiž prochází skrze přístav Mombasa, který leží v Keni. Pozemní nákladní doprava do Ugandy však byla po celý leden takřka nemožná.

I když se nyní zdá, že dohoda mezi prezidentem Mwai Kibakim a vůdcem opozice Railem Odingou je blízko a krize může rychle odeznít, ekonomické problémy se mohou táhnout roky.

Ztracenou důvěru zahraničních investorů a turistů bude totiž Keňa získávat zpět velmi pomalu.

 

Právě se děje

Další zprávy