Turecko začalo "lovit" izraelské vojáky na Facebooku

Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2011 11:13
Turecké úřady mají už 174 jmen. Viní je za loňský útok na flotilu mířící do Gazy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko sestavuje prostřednictvím sociálních síti Facebook a Twitter seznam Izraelců, kteří byli přímo či nepřímo zapojení do loňského útoku na tureckou flotilu mířící do Gazy.

Během incidentu zemřelo devět tureckých občanů. Společně s šesti stovkami dalších lidí vezli humanitární materiál. Poté, co neuposlechli varování a vpluli s lodí do izraelských vod, zmocnila se Mavi Marmary a dalších plavidel izraelská armáda.

"Z vojáků, kteří můžou za smrt devíti lidí, jsou identifikováni bezmála všichni," napsal turecký list Sabah.

Pátrání on-line

Turečtí vyšetřovatelé údajně prošli seznamy členů izraelských speciálních jednotek a srovnali jejich jména s fotografiemi a záznamy světových médií. Podle nich pak dohledávali profily vojáků na Facebooku.

Zatím jich identifikovali 174. Začátku seznamu vévodí izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ministr zahraničí Avigdor Lieberman a ministr obrany Ehud Barak.

Zadržení flotily provázejí kontroverze. Podle vyšetřovacího týmu OSN byl zásah sice legitimní, nicméně příliš tvrdý.

Turecko nesouhlasí: Od loňského 31. května, kdy k incidentu došlo, jsou tradičně nadstandardní diplomatické vztahy mezi Ankarou a Izraelem na bodu mrazu.

Turecko požaduje omluvu. Izraelské vojáky chce trestně stíhat a celou věc dovést před Mezinárodní trestní tribunál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy