Turecký premiér poslal z Tuniska další vzkaz Izraeli

ČTK ČTK
15. 9. 2011 21:25
Na případné izraelské akce ve Středomoří by prý mohlo Turecko rychle zareagovat
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Tunis - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan při turné po severoafrických zemích varoval Izrael, aby nepodnikal žádné svévolné akce ve východním Středomoří, neboť Turecko by mohlo velmi rychle zareagovat.

Turecko omezilo svoje diplomatické vztahy s Izraelem a zastavilo obchodní spolupráci v oblasti zbrojního průmyslu poté, co se Izrael minulý týden odmítl omluvit za smrt devíti Turků při izraelském útoku na loď Mavi Marmara, která se snažila prolomit izraelskou blokádu pásma Gazy v květnu 2010.

Erdogan Už v uuplynulých dnes Erdogan v uplynulých dnech učinil několik protiizraelských výroků a při zastávce v Tunisku dále uvedl, že Izrael si "ve Středomoří nemůže dělat, co se mu zlíbí".

Nejmenovaný izraelský činitel v reakci na Erdoganova vyjádření řekl, že Jeruzalém se "záměrně rozhodl na taková prohlášení nereagovat". "Chceme spor utlumit, neprohlubovat ho a pokoušíme se jednat zodpovědně," řekl tento činitel.

Obě země se snažily o zlepšení vztahů do té doby, než před dvěma týdny OSN zveřejnila zprávu, ve které označila blokádu Gazy, pomocí níž se snaží Izrael bránit dodávkám zbraní Palestincům, za oprávněný nástroj, ale zároveň odsoudila Izrael za neúměrné použití síly.

Ankara následně uvedla, že bude připravena doprovodit tureckými loděmi jakoukoli další loď směřující do Gazy. Izrael naopak prohlásil, že zachová svoji blokádu, ale přál by si zmírnit napětí se svým bývalým spojencem.

Erdogan však jako podmínky zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi uvedl omluvu Izraele za incident, odškodnění rodin obětí a odvolání blokády pásma Gazy.

Turecký premiér, který se cestou po afrických zemích snaží posílit turecký vliv v regionu, již navštívil Egypt. Chystá se také do Libye. 

 

Právě se děje

Další zprávy