Drama před summitem G7: Spojenci se uráží, Trump je v izolaci. Už proti němu vyrazil i Macron

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 8. 6. 2018 16:27
Americký prezident Donald Trump se také nechal slyšet, že Rusko by mělo být znovu přijato do skupiny, ze které by se opět stala G8.
Emmanuel Macron a Donald Trump.
Emmanuel Macron a Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington/Quebec - Pravidelné výroční summity ekonomicky nejvyspělejších zemí světa bývaly klidnou záležitostí, kde už dopředu bylo známé i závěrečné komuniké.

Posledním velkým vzrušením bylo, když skupina G8 v roce 2014 kvůli anexi Krymu vyloučila Rusko. A změnila se na G7, kam patří USA, Kanada, Japonsko, Německo, Francie, Británie a Itálie.

Jenže to vše bylo předtím, než se stal Donald Trump prezidentem USA. Ten dokonce podle agentury AP v pátek vyzval ostatní, aby Rusko přijali do skupiny zpět. Například Kanaďané jsou ale proti.

Do Trumpa se ovšem už před zahájením summitu pustil šéf Evropské rady Donald Tusk. Podle něj Američané zpochybňují pravidla, podle kterých svět funguje. A zároveň dodal, že sedmička je šťastné číslo, a tak by měla skupina G7 zůstat sedmičlenná.

Už loňský summit G7 na Sicílii byl za Trumpovy přítomnosti napjatý a krátce po něm šéf Bílého domu proti odporu ostatních členů skupiny oznámil, že USA se stahují z Pařížské dohody o ochraně klimatu.

Ale i to byla asi jen slabá předehra k dramatu, která se očekává na letošním summitu G7, který v pátek začíná v kanadském Quebecu. Půjde o Trumpovo první setkání se státníky dalších členských zemí skupiny poté, co letos v dubnu odstoupil od dohody o kontrole íránského jaderného programu.

A bude to jeho první osobní jednání s vrcholnými představiteli zemí, na které před dvěma týdny uvalil cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Právě toto opatření, které proti Trumpovi staví všechny další členy skupiny G7, bude summitu dominovat.

Kanada, nepřítel USA?

Napjatou atmosféru před schůzkou charakterizuje čtvrteční vzkaz francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na Twitteru: "Žádný lídr tady není navždy," napsal Macron v jasné narážce na amerického prezidenta.

Macron zároveň avizoval, že G7 na závěr summitu nemusí vydat jinak obvyklé společné komuniké - to tentokrát může být G6 versus USA.

"Americkému prezidentovi možná nevadí být v izolaci, nám ovšem nebude vadit, když podepíšeme, pokud to bude potřeba, dohodu šesti zemí. Protože tyto země představují hodnoty a ekonomický trh, který má za sebou váhu historie a který je nyní skutečnou mezinárodní silou," napsal Macron.

"Představa, že jsme ohrožením národní bezpečnosti Spojených států, je urážlivá a nepřijatelná," uvedl kanadský premiér Justin Trudeau před pár dny pro americkou televizi NBC.

Trudeau kritizuje, že Trump k uvalení cel na ocel (25 procent) a hliník (10 procent) využil zákon z roku 1962, tedy z doby studené války, který americkému prezidentovu dává možnost, aby takto chránil americkou výrobu z důvodu národní bezpečnosti USA.

Jak Kanada, tak Evropská unie už na Trumpova cla reagovaly protiopatřeními. Ze strany EU má jít v první fázi o cla na americký dovoz v úhrnném objemu 2,8 miliardy eur s platností od začátku července.

Jde jen o 0,1 procenta z celkového amerického exportu. Bílý dům ale už mezitím naznačil, že v dalším kole by mohl uvalit cla na dovoz aut do USA. Současná roztržka byl pak mohla eskalovat ve skutečnou tržní válku.

Zakopáni v příkopech

To si patrně nepřejí USA ani ostatní státy G7. Do summitu však jdou za velkého napětí. A pokud lze soudit podle vyjádření jejich představitelů v médiích, nikdo nyní nechce ustoupit ze svých pozic.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu v Bundestagu uvedla, že půjde do jednání s "dobrou vůlí", ale že nehodlá přistoupit na "kompromis jen kvůli kompromisu".

"Nemá smysl skrývat rozdíly jen proto, že bychom si to přáli," řekla Merkelová. 

Kanadský premiér Trudeau ve středu avizoval, že očekává "velmi přímou konverzaci o urážlivých bariérách na ocel a hliník". Z Bílého domu přišlo na oplátku ujištění, že také americký prezident chce jednat tvrdě.

"Ministerský předseda Trudeau je tak rozčílený… Ale neřekne ten klíčový fakt, že naše mléčné výrobky zatěžují až 300 procenty - poškozují naše farmáře, zabíjejí naše zemědělství," napsal Trump.

A jeho hlavní ekonomický poradce Larry Kudlow médiím potvrdil, že ze  strany Trumpa nelze na jednání G7 čekat ústupky. "Bude se držet svých zbraní a bude o tom mluvit," uvedl Kudlow

Studené rozhovory

Pátečnímu a sobotnímu summitu G7 předcházelo už minulý víkend v Kanadě jednání ministrů financí členských zemí skupiny. Schůzka skončila společným prohlášením šesti zemí bez USA. Členové v dokumentu odmítají americká cla.

Americkou odpovědí byl vzkaz Donalda Trumpa na Twitteru. "Se Spojenými státy se ve věci obchodu konečně musí jednat férově," napsal Trump. Současný obchod podle něj není "ani svobodný, ani férový, je hloupý".

Ještě než se americký prezident na nadcházejícím summitu setká s představiteli ostatních zemí G7 tváří v tvář, mluvil s některými z nich v uplynulých dnech telefonicky. Podle listu Washington Post to ale nebyly příjemné rozhovory.

Britská premiérka Theresa Mayová Trumpovi řekla, že cla považuje za "neospravedlnitelná". A "velmi nesouhlasný" telefonát měl s americkým prezidentem jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron.

"Macron se snažil využít své osobní pouto s Trumpem, aby vysvětlil, že cla jsou nespravedlivá," napsal Washington Post. Na postoji amerického prezidenta to podle listu ale vůbec nic nezměnilo.

Podle televize CNN neuspěl ani kanadský premiér Trudeau, který si s Trumpem telefonoval už před dvěma týdny. Trudeau se dožadoval odůvodnění, na jakém základě Trump považuje Kanadu za bezpečnostní riziko pro USA. A podle CNN se mu dostalo překvapivé odpovědi.

Spálili jste nám Bílý dům!

"Copak jste nám, chlapi, už nevypálili Bílý dům," měl podle CNN reagovat Trump. V odkazu na britsko-americkou válku z roku 1812, kdy britské jednotky skutečně v roce 1814 vyplenily Washington. Kanada tehdy byla britskou kolonií.

Podle CNN není zřejmé, zda to Trump myslel jako vtip, Bílý dům se k tomu odmítl vyjádřit.

Ze spojeneckých zemí, které se cítí zásadně poškozeny Trumpovými cly a obecně jeho obchodní politikou, bude na summitu G7 chybět Mexiko.

Podle Williama Reinsche z washingtonského think-tanku Centrum pro strategická a bezpečnostní studia je to pro Trumpa alespoň jedna dobrá zpráva.

"Alespoň o jednu zemi, se kterou se potýká, tam bude méně," uvedl pro Washington Post. Ale i tak: "Všichni ostatní jsou na něj pořádně naštvaní," dodává William Reinsch.

Trump válcuje politiky podáním ruky. Na jeho pověstný stisk vyzrál jen kanadský premiér | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy