Šest mrtvých po demonstracích v Zimbabwe. Další protesty tolerovat nebudeme, oznámila vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2018 19:39
Prezidentské a parlamentní volby v africké Zimbabwe se uskutečnily v pondělí.
Volby v Zimbabwe.
Volby v Zimbabwe. | Foto: Reuters

Harare - Vláda Zimbabwe oznámila, že nebude tolerovat pouliční protesty, které propukly v reakci na výsledky pondělních voleb, a zavázala se, že proti dalším případným demonstracím zakročí. Informovala o tom agentura AFP.

V zimbabwské metropoli Harare si ve středu střety mezi armádou a stoupenci opozice, která viní vládu z manipulování výsledků, vyžádaly nejméně šest mrtvých a dalších 14 utrpělo zranění, uvedla policejní mluvčí.

Úřadující prezident Emmerson Mnangagwa na Twitteru napsal, že jednal s vůdcem opozice Nelsonem Chamisou o zmírnění napětí po středeční demonstraci, jejíž účastníci viní vládu ze snahy zmanipulovat pondělní volby. Chamisa ale řekl, že vláda chce vytvořit "fiktivní a klamný výsledek".

Volební komise odpoledne oznámila, že výsledky začne vyhlašovat od desáté večer. Chamisa se ovšem už předtím prohlásil za vítěze. Prezident Mnangagwa podle opozičního lídra ví, že prohrál, protože v opačném případě by už byly výsledky známé. Chamisa dodal, že konkrétní čísla říci nemůže, neboť by tím porušil zákon.

"Máme důkazy… Až vám (volební komise) začne předkládat fikci, my vám předložíme fakta," řekl. Své stoupence zároveň vyzval, aby v očekávání "masivního vítězství" zůstali v klidu.

Zpravodajský server BBC hlavní město Zimbabwe přirovnal k městu duchů, situaci v ulicích sleduje policie i armáda. Vláda varovala, že nebude tolerovat pouliční protesty. Policie odpoledne obsadila také ulice kolem sídla opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). Podle agentury Reuters následně do budovy vtrhla a zadržela 16 osob.

"Nebudeme tolerovat činy, kterých jsme se dnes stali svědky… opozice možná interpretovala naše pochopení jako slabost, zkouší naše odhodlání a myslím, že dělá velkou chybu," uvedl ministr vnitra Zimbabwe Obert Mpofu.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval zimbabwské politiky, aby nečinili neuvážená rozhodnutí. Podobně se vyjádřila také americká ambasáda v Zimbabwe. Británie mezitím vyzvala politiky, aby situaci zklidnili a uvedla, že dění v zemi nadále monitoruje.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyzvala vládu, aby nechala smrt demonstrantů vyšetřit. Zároveň zabití protestujících AI označila za omezování svobody slova a shromažďování.

Na mimořádná opatření v Harare reagovalo i britské velvyslanectví, které vyzvalo ke stažení vojáků z ulic metropole. V prohlášení také uvedlo, že politici mají v tomto okamžiku zvýšeného napětí odpovědnost zdržet se kroků, které by ono napětí stupňovaly. Aktivisté za lidská práva a někteří pozorovatelé voleb už předtím odsoudili podle nich nepřiměřenou intenzitu zásahu proti středečnímu protestu.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho. Účast přesáhla 70 procent a na průběh voleb dohlíželi mezinárodní pozorovatelé. Zatímco výsledek parlamentních voleb komise již oznámila, na výsledek prezidentských voleb se stále čeká.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce Roberta Mugabeho, který zemi vládl téměř čtyřicet let. "Musíme jít příkladem a ukázat Zimbabwanům, že mír je nejdůležitější," napsal Mnangagwa na svém Twitteru, kde také vyzval k nezávislému vyšetřování smrti demonstrantů. Prezident přitom ve středu z odpovědnosti za násilnosti obvinil opoziční lídry a policie podle informací agentury AP kvůli údajnému podněcování násilí vyšetřuje Chamisu a další osoby.

Zimbabwané v pondělí kromě prezidenta volili také poslance i členy místních zastupitelstev. Volební komise dnes potvrdila výsledky parlamentních voleb, podle nichž vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) získala ve 210členném parlamentu 145 křesel. Zajistila si tak dvoutřetinovou většinu potřebnou k prosazení ústavních změn.

Pozorovatelé Evropské unie zaznamenali v rámci voleb několik problémů včetně zastrašování voličů, nedůvěry ve volební komisi a zaujatosti médií. Kandidující politické strany měly podle nich "nerovné šance". Oproti minulým letům ale pondělní volby znamenaly "jasné zlepšení", uvedli pozorovatelů EU.

Mugabe zemi vládl 37 let; jeho vláda byla poznamenána korupcí, diplomatickou izolací a způsobila hlubokou krizi v zemi, jež měla dříve dobré hospodářské výsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy