Tisíce Syřanů žádají na pohřbu odchod prezidenta Asada

Martin Novák Martin Novák
18. 4. 2011 14:00
Odpor proti syrskému režimu ani přes tvrdé potlačování neslábne
Protivládní demonstrace žen ve města Banjás.
Protivládní demonstrace žen ve města Banjás. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad v sobotu jako ústupek slíbil zrušit 48 let trvající výjimečný stav, ale demonstrace proti jeho režimu to nezastavilo.

Novým ohniskem odporu je měst Homs nedaleko libanonských hranic. Podle agentury Reuters tam dnes demonstruje několik tisíc lidí, kteří vyzývají Asada k odstoupení.

Sešli se na pohřbu osmi mužů, které syrské bezpečnostní síly ve městě zastřelily v neděli. Lidé protestovali proti tomu, že jeden ze zatčených předáků místního kmene zemřel ve vazbě a jeho tělo údajně vykazovalo známky mučení.

Demonstrace v Sýrii začaly ve městě Dará na jihu, pak se přenesly do Latákíje na pobřeží Středozemního moře. V pátek demonstrovalo v metropoli Damašku několik desítek tisíc lidí, policie zasáhla na rozdíl od předchozích shromáždění jen slzným plynem.

Strana Baas vládne v Sýrii od roku 1963. Nyní mnoho Syřanů žádá změny a demokracii po vzoru revolucí, které se uskutečnily na začátku roku v Tunisku a Egyptě.

Na facebookové stránce Syrská revoluce 2011 už se zaregistrovalo téměř 120 tisíc lidí.

Od poloviny března zahynulo při protestech v ulicích syrských měst už přes 200 lidí. Režim některé zadržené disidenty a krktiky propustil, jiné naopak zatkl.

Podle znalců syrské politické scény je zřejmě vedení země rozděleno v názoru, jak dál postupovat. Část režimu je pro tvrdé potlačení nepokojů, část pro dialog a kompromisy.

V pátek se uskutečnila demonstrace na podporu syrských protestů i v Praze. Na Václavském náměstí se sešlo několik desítek lidí. Převážně Syřanů a Arabů, žijících dlouhodobě v České republice.

Připravujeme podrobnosti. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy