Tímto můžete letět do vesmíru i vy, podívejte se

Zahraničí Zahraničí
8. 12. 2009 8:05
Tedy pokud máte "zbytečných" 200 tisíc dolarů
Miliardář Richard Branson a jeho Spaceship Two
Miliardář Richard Branson a jeho Spaceship Two | Foto: Reuters

Los Angeles - Už napřesrok by mohli zamířit do vesmíru na dvouhodinový výlet první turisté. Miliardář a dobrodruh Richard Branson představil v Kalifornii totiž stroj, který má na svou první "misi" vyrazit už v roce 2011.

O let na lodi SpaceShipTwo již projevilo na 300 zákazníků. Stačí jim jen "málo". Pořádně zaplatit. Jejich rezervační poplatky se pohybují podle agentury Reuters mezi 20 a 200 tisíci dolary. A poletí se systémem, kdo víc zaplatí, ten dřív poletí.

I když zcela prvním turistou vlastní společnosti Virgin Galactic bude samozřejmě Branson.

Loď, již představil, měří 18 metrů a bude v ní místo pro dva piloty a šest pasažérů. Ty čeká zkušenost šestiminutového beztížného stavu.

Dvoutrupý letoun Eve nejdřív vynese Spaceship Two do výšky 18 km. Tam se zažehnou raketové motory, které kabinu katapultují do výšky asi 104 km.
Dvoutrupý letoun Eve nejdřív vynese Spaceship Two do výšky 18 km. Tam se zažehnou raketové motory, které kabinu katapultují do výšky asi 104 km. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy