reklama
 
 

Taliban hraje hru o nervy: zavraždí křesťany?

23. 7. 2007 17:52
Ultimátum únosců bylo o den prodlouženo

Soul - Jižní Korea se strachuje o osud svých třiadvaceti křesťanských dobrovolníků, které v pátek unesl Taliban na jihu Afghánistánu.

Únosci původně oznámili, že pokud afghánská vláda nepropustí do pondělního odpoledne dvacet vězněných členů Talibanu, začnou Korejce vraždit. Později pak ultimátum o čtyřiadvacet hodin prodloužili.

Podle zatím posledních zpráv začala s únosci, kterých je zhruba sedmdesát, vyjednávat přímo jihokorejská vláda. Roli prostředníka hrají někteří předáci místních kmenů.

Armáda obklíčila místo, kde se unesení Korejci nacházejí. Taliban ale varuje, že jakýkoliv pokus o zásah vyústí ve smrt rukojmích.

"Unesení jsou v dobrém zdravotním stavu a v pořádku. Pokud se ale někdo pokusí použít sílu, bude zodpovědný za jejich smrt," oznámil mluvčí Talibanu Karí Muhammad Júsuf.

Jihokorejské velvyslanectví uvedlo, že bez jeho souhlasu nedojde k žádnému útoku.

Zadržovaní Jihokorejci jsou křesťanští dobrovolníci, kteří v Afghánistánu pracovali jako zdravotní sestry nebo učitelé angličtiny. Většině z nich je mezi dvaceti a třiceti lety.

Taliban je unesl, když zastavil jejich autobus na silnici z Kábulu do Kandaháru na jihovýchodě země. Tato silnice je velmi nebezpečná, skupiny Talibanu na ni často útočí.

V rukách Talibanu je po minulém týdnu ještě jeden Němec. Jeho kolega v sobotu v zajetí zemřel, patrně na selhání srdce. Jeho tělo našli vesničané v provincii Vardak na jihovýchodě země a odevzdali ho policii.

Podle ní měl muž prostřelenou hlavu, ale k činu došlo už po jeho smrti.

Německá kancléřka Angela Merkelová přesto jednoznančně odmítla požadavek Talibanu na odchod tří tisíc německých vojáků z Afghánistánu.

autor: man, Reuters | 23. 7. 2007 17:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama