Taliban hraje hru o nervy: zavraždí křesťany?

man, Reuters
23. 7. 2007 17:52
Ultimátum únosců bylo o den prodlouženo
Ozbrojenci Talibanu
Ozbrojenci Talibanu | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea se strachuje o osud svých třiadvaceti křesťanských dobrovolníků, které v pátek unesl Taliban na jihu Afghánistánu.

Únosci původně oznámili, že pokud afghánská vláda nepropustí do pondělního odpoledne dvacet vězněných členů Talibanu, začnou Korejce vraždit. Později pak ultimátum o čtyřiadvacet hodin prodloužili.

Podle zatím posledních zpráv začala s únosci, kterých je zhruba sedmdesát, vyjednávat přímo jihokorejská vláda. Roli prostředníka hrají někteří předáci místních kmenů.

Příbuzní unesených Jihokorejců čekají na televizní zprávy o vývoji situace v Afghánistánu.
Příbuzní unesených Jihokorejců čekají na televizní zprávy o vývoji situace v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Armáda obklíčila místo, kde se unesení Korejci nacházejí. Taliban ale varuje, že jakýkoliv pokus o zásah vyústí ve smrt rukojmích.

"Unesení jsou v dobrém zdravotním stavu a v pořádku. Pokud se ale někdo pokusí použít sílu, bude zodpovědný za jejich smrt," oznámil mluvčí Talibanu Karí Muhammad Júsuf.

Jihokorejské velvyslanectví uvedlo, že bez jeho souhlasu nedojde k žádnému útoku.

Zadržovaní Jihokorejci jsou křesťanští dobrovolníci, kteří v Afghánistánu pracovali jako zdravotní sestry nebo učitelé angličtiny. Většině z nich je mezi dvaceti a třiceti lety.

Demonstrace na podporu zadržovaných lidí v Soulu.
Demonstrace na podporu zadržovaných lidí v Soulu. | Foto: Reuters

Taliban je unesl, když zastavil jejich autobus na silnici z Kábulu do Kandaháru na jihovýchodě země. Tato silnice je velmi nebezpečná, skupiny Talibanu na ni často útočí.

V rukách Talibanu je po minulém týdnu ještě jeden Němec. Jeho kolega v sobotu v zajetí zemřel, patrně na selhání srdce. Jeho tělo našli vesničané v provincii Vardak na jihovýchodě země a odevzdali ho policii.

Podle ní měl muž prostřelenou hlavu, ale k činu došlo už po jeho smrti.

Německá kancléřka Angela Merkelová přesto jednoznančně odmítla požadavek Talibanu na odchod tří tisíc německých vojáků z Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy