Tak se staví britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth

Tak se staví britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth
Loď to bude nepochybně obrovská, jak koneckonců můžete vidět na této fotografii. Postava dělníka poslouží jako měřítko.
Kolos rozestavěného trupu, který váží několik desítek tisíc tun, se z montážní haly loděnice vyveze na speciálních podvozcích. Na nich je převážená komponenta lodi fixována desítkami podpěr.
Rozestavěné torzo letadlové lodi HMS Queen Elizabeth pomalu vyjíždí ven z haly loděnice.
Dělníci portsmouthské námořní loděnice sledují, jak rozestavěná loď opouští montážní halu. Stavěla se zde několik měsíců.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Dan Poláček Zahraničí, Reuters, Dan Poláček
16. 5. 2012 7:40

Londýn - V Británii je v plném proudu stavba nové letadlové lodi HMS Queen Elizabeth (R08), započatá v roce 2009.

Jedná se o gigantickou loď, která by měla v budoucnu měřit 280 metrů. V úrovni paluby bude široká 70 metrů a vysoká přibližně 56 metrů. Celkový výtlak této lodi je plánován na 65 000 tun. Útroby lodi by měly být schopné pojmout okolo 40 bitevních letounů a bojových helikoptér plus posádku v počtu přibližně 1 600 lidí (včetně pilotů).

Loď by se měla do aktivní služby v královském námořnictvu zapojit v roce 2016. V loděnici v Portsmouthu dokončili 14. května 2012 stavbu větší části trupu lodi, která byla posléze vyexpedována ven z montážní haly. Odtud bude rozestavěná loď v příštích dnech dopravena do suchého doku loděnice ve skotském Rosythu, kde se bude v její výstavbě pokračovat.

Dodejme, že kromě zmiňované letadlové lodi si britské námořnictvo objednalo stavbu sesterské lodi, disponující obdobnými parametry, která ponese jméno Prince of Wales (R09). Její výstavba byla zahájena 26. května 2011 a námořnictvu začne sloužit o dva roky později, než je tomu v případě letadlové lodi HMS Queen Elizabeth. Podívejte se, jak obrovskou letadlovou loď Británie vlastně staví. Projděte si i snímky nejdůležitějších letadlových lodí světa, které v současnosti brázdí vody moří a oceánů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy