Syřané nám sestřelili stíhačku, stěžují si u NATO Turci

Radim Klekner Radim Klekner
24. 6. 2012 16:24
Damašek tvrdí, že letoun byl sestřelen nad jeho vzdušným prostorem
Turecko Sýrii opakovaně upozornilo, že nebude nečinně přihlížet masakrům civilistů.
Turecko Sýrii opakovaně upozornilo, že nebude nečinně přihlížet masakrům civilistů. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko chce využít čtvrtého článku smlouvy o Severoatlantické alianci a v souvislosti s incidentem, při němž Sýrie sestřelila v sobotu jeden z jeho stíhacích letounů, hodlá povolat na pomoc NATO. Zatím ale jen na diplomatickém poli.

Příslušná schůzka představitelů Aliance by se mohla konat již v úterý.

Ačkoliv Ankara tvrdí, že má důkazy o tom, že stroj typu F-4 byl sestřelen "v mezinárodním vzdušném prostoru", Damašek to popírá a prohlašuje, že letoun se jednoznačně nacházel nad syrským územím.

Po dvoučlenné posádce, která podle velení tureckého letectva zkoušela nový radarový systém, není nejmenší stopy, stroj byl už ale lokalizován v moři před syrským pobřežím v hloubce asi 1400 metrů. Ankara oznámila, že zná přesně trajektorii letu, a může tedy dokázat, že Syřané nemluví pravdu.

"Podle našich poznatků byl letoun sestřelen třináct mil (cca 21 km) od syrských břehů," citovala agentura Reuters tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua, který v neděli vystoupil ve státní televizi TRT.

Ten připustil, že stroj narušil syrský vzdušný prostor, dodal ale, že okamžitě změnil směr, jakmile posádku na chybu upozornilo řídicí středisko tureckých leteckých sil.

"Nejednalo se o vojenskou akci proti Sýrii," zdůraznil Davutoglu. "Letoun nenesl žádnou výzbroj." Sestřelen byl podle něj krátce poté, co syrský vzdušný prostor opustil, a to bez varování.

Turecko v minulosti opakovaně vyhrožovalo Sýrii, že nebude nečinně přihlížet masakrům civilistů a ostřelování svých hranic, jehož se při bojích s povstalci dopouštějí jednotky věrné prezidentu Bašáru Asadovi.

Damašek tvrdí, že syrská protiletecká obrana netušila, že se jedná o tureckou stíhačku. Nízko letící stroj pronikl do jeho vzdušného prostoru na vzdálenost asi jednoho kilometru. Ankara ale namítá, že letoun byl jasně označen a nesl turecké výsostné znaky. Syřané si toho podle Davutoglua byli dobře vědomi, jak vyplývá z odposlechu rádiové komunikace mezi piloty a velením letectva.

O situaci v Sýrii chtějí jednat v pondělí v Bruselu také ministři zahraničí Evropské unie. Incident jako "neakceptovatelný" už odsoudily Itálie a Velká Británie.

  

 

Právě se děje

Další zprávy