Svobodu internetu! hlásají aktivisté

Roman Staněk
2. 6. 2006 0:00
Londýn - Chatové místnosti jsou monitorovány. Blogy mazány a internetové stránky blokovány. Lidé jsou vězněni za to, že posílají a sdílejí informace.
"Bohužel, snaha internet ovládat neustále vzrůstá. Omezování je zjevné například v Číně, Vietnamu, Tunisku, Íránu, Saudské Arábii a nebo Sýrii." -  Amnesty International
"Bohužel, snaha internet ovládat neustále vzrůstá. Omezování je zjevné například v Číně, Vietnamu, Tunisku, Íránu, Saudské Arábii a nebo Sýrii." - Amnesty International | Foto: Reuters

Internet se stal novým silným pomocníkem v boji za lidská práva. Ovšem některé vlády - s pomocí největších světových internetových společností - na něm stále omezují svobodu vyjadřování, tvrdí organizace Amnesty International (AI).

Uživatelé internetu jsou vyzýváni, aby se postavili na obranu svobodného šíření informací po internetu tím, že podpoří novou kampaň, kterou organizace zahájila společně s magazínem The Observer.

Irrepressible.info

Web je skvělá pomůcka k šíření svobody projevu, upozorňuje v rámci oslav 45 let své činnosti AI. "Bohužel snaha internet ovládat neustále vzrůstá. Omezování je zjevné například v Číně, Vietnamu, Tunisku, Íránu, Saudské Arábii a nebo Sýrii."

Kampaň AI se zaměří na porušování práv, pro která je internet využíván, a bude usilovat o propuštění osob vězněných za to, že na síti otevřeně vyjádřily svůj názor. Kromě toho zveřejní jména IT firem, které napomáhají těmto vládám.

Irrepressible.info, jak se kampaň jmenuje, byla zveřejněna na stejnojmenné internetové stránce. AI sice v minulosti vedla již několik kampaní bojujících proti represi na webu a věznění internetových disidentů, avšak Irrepressible.info spojí všechny tyto aktivity dohromady.

Foto: Yahoo!

Omezování svobody internetu

"Cílem akcí je ukázat na řadu způsobů, jimiž vlády omezují svobodu užívání internetu," říká BBC ředitelka AI Kate Allenová. "Například, po celém světě jsou uzavírány internetové kavárny, domácí počítače jsou zabavovány, diskusní fóra jsou sledována, blogy jsou cenzurovány a internetové stránky odstraňovány."

Allenová také poukázala na to, že vzrostl počet těch, kteří jsou za to, co prohlásili nebo proti čemu protestovali pomocí internetu, stále častěji vězněni. Jako příklad uvedla čínského novináře Ši-Taa, který byl odsouzen k deseti letům vězení poté, co odesílal mail ve kterém kritizoval čínskou vládu.

Technologická firma Yahoo pomohla tohoto novináře identifikovat díky jeho e-mailovému účtu. Amnesty požaduje okamžité propuštění novináře.

Bolestné, avšak nutné kroky

Mary OSako, mluvčí Yahoo uvedla, že případ je pro firmu 'bolestný', ovšem upozornila, že společnost obdržela "platnou a legální žádost" na získání informace a odpověděla na ni podle zákonů dané země.

"Odsuzujeme trestání jakékoliv aktivity, která je mezinárodně chápána jako svobodný projev, ať už k tomuto trestání dochází v Číně nebo kdekoliv jinde na světě," uvedla Osaková.

"Hledáme rovnováhu mezi požadavkem dodržovat zákony, které se nemusejí nutně shodovat s našimi hodnotami, a naším silným přesvědčením, že aktivní účast v Číně přispívá k pokračující modernizaci této země a je i přínosem pro čínské občany prostřednictvím rozvoje komunikací, obchodu a přístupu k informacím."

Zapojit se může každý

Kampaň Amnesty International se bude snažit přesvědčit uživatele internetu, aby podepsali prohlášení, které se staví proti jeho represivnímu užívání. Tato prohlášení budou následně shromážděna a předložena na Fóru OSN pro správu internetu, které se má sejít v listopadu 2006 v Aténách.

Amnesty chce, aby lidé začali ve svém e-mailovém podpisu nebo na webových stránkách používat ikonu obsahující text z cenzurovaných stránek.

Skupina chce také rozjet e-mailovou kampaň, ve kterých vyzve firmy, aby upřednostnily "principy před ziskem" a respektovaly lidská práva ve všech zemích, kde budou podnikat.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 39 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy