Švédské úřady vytáhly na muže, který rozzuřil Pentagon

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 8. 2010 18:30
Zakladatele webu s tajnými dokumenty obvinily ze znásilnění, ale zatykač záhy stáhly
Julian Assage je postrachem mocných.
Julian Assage je postrachem mocných. | Foto: Reuters

Stockholm - Svět internetu žil v sobotu dramatickým příběhem zakladatele amerického serveru WikiLeaks Julian Assange, který je momentálně, krom jiného, jedním z hlavních nepřátel Pentagonu.

Muž, který nechal zveřejnit na webu řadu tajných dokumentů, jimiž si znepřátelil řadu vlivných lidí po celém světě, byl podle ranních zpráv ve Švédsku obviněn ze znásilnění.

Během dne krok švédské justice zpochybnila řada světových webů a významných blogerů a v pozdním odpoledni stockholmská prokuratura oznámila, že zatykač na Assangeho stahuje. 

Co je WikiLeaks

  • Server specializující se na zveřejňování utajovaných dat. Nabízí citlivé údaje o velkých firmách, politicích i vládách
  • WikiLeaks nabídla i záznamy z věznice Guantánamo, videa americké armády, na nichž v Bagdádu zbytečně umírali civilisté včetně spolupracovníků Reuters, seznam členů neonacistických organizací či elektronickou korespondenci britských vědců, z níž se zdálo, že docela nevědecky falšují data o globálním oteplování
  • Nikdo zatím nedosáhl stažení dokumentů, což vyvolává otázky o tom, jak je WikiLeaks financována a jak funguje
  • WikiLeaks dostala ale také ocenění od renomovaného týdeníku The Economist nebo organizace Amnesty International. Byla na prvním místě v seznamu "stránek, které mohou totálně změnit zpravodajství".
  • Funguje od roku 2007, jeho zakladatelem je Julian Assange. Ten sám sebe označuje spíše za "šéfredaktora", jenž má  právo vetovat, jaké dokumenty budou zveřejněny

Události kolem Assageho se odehrály jen několik týdnů poté, co jeho server koncem července zveřejnil více než 70 tisíc tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu a zároveň slíbil, že dalších zhruba patnáct tisíc dokumentů zveřejní v dohledné době.

Publikovaní dokumentů vyvolalo okamžitě hněv Pentagonu, podle něhož server prý ohrozil bezpečnost informátorů a účastníků operací.

Prokuratura hovoří

Devětatřicetiletý Australan Assange byl podle švédských úřadů podezřelý, že minulou sobotu v noci obtěžoval jednu ženu v bytě ve Stockholmu a poté další ženu znásilnil v sousedním městě Enköping.

"Další krok bude, že bude předvolán k výslechu. Poté se uvidí," citovala pak agentura AP mluvčí švédské prokuratury Karin Rosanderovou.

Assange byl ve Švédsku na pozvání asociace křesťanských sociálních demokratů, dojednával zde spolupráci se švédskou Pirátskou stranou.

Assange odmítá

Assange daná obvinění odmítl ihned a také naznačil, že jsou účelová.

"Zajímavou otázkou je, proč tato obvinění přicházejí právě v této době. Policie mě nekontaktovala. obvinění jsou nepravdivá," napsal Assange podle serveru thelocal.se v e-mailu zaslaném do švédského deníku Dagens Nyheter.

Agentura AP citovala vyjádření Wikileaks na sociální siti Twitter, podle kterého je obvinění špinavou hrou". Je zbytečné uvádět, že cílem je odvést pozornost od jiných věcí, uvedli zástupci serveru.

Server CNN také přinesl příklady ze světových internetových serverů, které píší, že v případě Assangeoho jde o očerňovací kampaň americké vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy