Švédové uzavřeli korupční kauzu gripeny, tresty nepadly

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 6. 2009 17:40
Švédská policie zastavila vyšetřování, které se týkalo i nákupu letounů v Česku
Švédská televize STV přinesla nové zásadní informace. Ani to vyšetřování nerozhýbalo.
Švédská televize STV přinesla nové zásadní informace. Ani to vyšetřování nerozhýbalo. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Uplácení v řádu miliard korun, které pravděpodobně ovlivňovalo prodej a pronájem letounů Gripen ve střední Evropě - včetně Česka - zůstane nepotrestáno. Švédská prokuratura v úterý zastavila vyšetřování - oficiálně pro nedostatek důkazů.

Manažeři konsorcia zbrojovek SAAB a BAE, které gripeny vyrábí, mohou slavit. Práce vyšetřovatelů končí, ačkoli o korupci existuje minimálně velmi silné podezření.

Podle zdrojů švédské televize SvT, která informaci přinesla jako první, stojí za skončením práce švédských vyšetřovatelů i jednání o beztrestnosti mezi zbrojovkou BAE na jedné straně a americkými a britskými úřady na straně druhé. Scénář dohody je jednoduchý, BAE zaplatí a britská a americká policie přestanou pátrat po důkazech o uplácení.

"Pokud ukončí práci na případu britská a americká protikorupční služba, je naše vyšetřování bezpředmětné. Nemáme šanci to sami někam dotáhnout," řekl televizi před časem šéf vyšetřovacího týmu prokurátor Christer van der Kwast.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: BAE Systems
Podrobnosti:
Z korupce se vykoupíme, plánuje mocná zbrojovka

Podle mluvčí SAAB Cecilie Schön Janssonové neudělala společnost cokoli nezákonného. "Rozhodnutí prokurátora to potvrdilo. Je zcela v souladu s tím, co říkáme po celou dobu," uvedla v reakci na van der Kwastův krok.

Jediný potrestaný? Rakouský lobbista

Právě britská protikorupční policie, která nyní zřejmě jedná se zbrojaři BAE, se ve vyšetřování aféry dostala nejdál. Podařilo se jí například získat interní fax, který přišel do firmy BAE od lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V něm jsou přímo rozepsány peníze na úplatky, které Mensdorff žádá pro politiky v Česku, Maďarsku a Rakousku.

Pro dvacet českých politiků chtěl spolupracovník BAE Mensdorff částku dosahující téměř tří miliard korun.

V České republice se o nákupu 24 letounů JAS 39 Gripen jednalo v roce 2002. Nakonec bylo čtrnáct letounů pronajato.

Právě na základě výsledků práce britské policie stane brzy Mensdorff před rakouským soudem. Vypadá to ale, že bude jediný. Ostatní zainteresovaní trestu uniknou.

Proti zbrojařům šel jeden policista

Vyšetřování bylo ve Švédsku ukončeno už jednou, pak se zdálo, že existují nové důkazy, ale výsledek je znovu nulový. Švédská média policii tvrdě kritizovala za liknavý přístup ke korupci při prodeji letounů Gripen.

Foto: Převzato z SvT
Nepřehlédněte:
Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Na kauzu, jež z hlediska možné korupce byla největší od osmdesátých let, nasadila policie až podezřele málo sil. V týmu byl jediný mladý policista bez zkušeností s korupčním případem a jeden ekonomický analytik.

Zdroje seznámené s vyšetřováním tvrdí, že to není náhoda a v případu existovaly politické tlaky. Sám Kwast přiznal, že od nadřízených či různých vysoce postavených lidí několikrát během vyšetřování případu slyšel, ať postupuje opatrně, protože kauza "škodí byznysu".

Ani česká policie v kauze prodeje gripenů nezabodovala. Vyšetřování odložila s tím, že se sice uplácelo, ale neví se, kdo uplácel a koho.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy