V USA se poprvé objevila superodolná bakterie. Nezabírají na ni žádná antibiotika

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
27. 5. 2016 10:37
Noční můra lékařů po celém světě se ve Spojených státech stala skutečností. V těle nemocné ženy se objevila bakterie způsobující infekci, kterou nelze vyléčit žádným z dostupných druhů antibiotik. Není jasné, jak se žena nakazila, ale během posledních pěti měsíců nevycestovala ze země. Tým odborníků nyní její případ vyšetřuje a snaží se zabránit dalšímu šíření infekce, která by podle odhadů mohla způsobovat až 50procentní úmrtnost nakažených.
Bakterie Escherichia coli.
Bakterie Escherichia coli. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Nejodolnější typ bakterie, kterou nedokáže porazit žádný druh dosud známých antibiotik, objevili američtí lékaři v těle ženy z Pensylvánie.

Jedná se o první takový nález na území Spojených států, uvedla s odkazem na zprávu amerického ministerstva obrany televizní stanice CNN.

Devětačtyřicetiletá žena přišla se zdravotními potížemi na lékařskou kliniku, kde jí odebrali vzorky moči.

A v ní lékaři Národního vojenského zdravotního střediska objevili vzácný druh infekce Escherichia coli (E.coli), který dokáže vzdorovat všem druhům antibiotik. A to i těm, které lékaři někdy předepisují jako poslední možnost, když všechny ostatní selžou.

Jak se žena nakazila, není zatím z dostupných informací zřejmé. Vzhledem k tomu, že během posledních pěti měsíců nevycestovala za hranice, to ale muselo být ve Spojených státech.

Případem se zabývá Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a pensylvánské ministerstvo zdravotnictví. Snaží se kontaktovat každého, kdo přišel se ženou do styku, aby se zabránilo případnému šíření infekce.

Tato superrezistentní bakterie není nic zcela nového. Objevila se již v Evropě, Kanadě a v Číně a představuje pro lékaře doslova noční můru. Polemizuje se, že taková infekce může způsobovat až 50procentní úmrtnost nakažených pacientů.

Bakterie odolné vůči antibiotikům představují podle Světové zdravotnické organizaci (WHO) jednou z vůbec největších zdravotních hrozeb v současnosti. Kvůli neopatrnému nadužívání antibiotik můžeme v budoucnu přitom očekávat jejich stále častější výskyt.

Výzkum amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hovoří o tom, že každý rok se v USA nakazí až dva miliony lidí infekcí, na kterou většina běžných antibiotik nestačí. Minimálně 23 000 z nich nemoci podlehne.

Nový výzkum odhalil, že vousy obsahují mikroby, které dokáží zabíjet bakterie. Tudíž by mohly být potenciálně využity k vyvinutí nových antibiotik. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 54 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy