V USA se poprvé objevila superodolná bakterie. Nezabírají na ni žádná antibiotika

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
27. 5. 2016 10:37
Noční můra lékařů po celém světě se ve Spojených státech stala skutečností. V těle nemocné ženy se objevila bakterie způsobující infekci, kterou nelze vyléčit žádným z dostupných druhů antibiotik. Není jasné, jak se žena nakazila, ale během posledních pěti měsíců nevycestovala ze země. Tým odborníků nyní její případ vyšetřuje a snaží se zabránit dalšímu šíření infekce, která by podle odhadů mohla způsobovat až 50procentní úmrtnost nakažených.
Bakterie Escherichia coli.
Bakterie Escherichia coli. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Nejodolnější typ bakterie, kterou nedokáže porazit žádný druh dosud známých antibiotik, objevili američtí lékaři v těle ženy z Pensylvánie.

Jedná se o první takový nález na území Spojených států, uvedla s odkazem na zprávu amerického ministerstva obrany televizní stanice CNN.

Devětačtyřicetiletá žena přišla se zdravotními potížemi na lékařskou kliniku, kde jí odebrali vzorky moči.

A v ní lékaři Národního vojenského zdravotního střediska objevili vzácný druh infekce Escherichia coli (E.coli), který dokáže vzdorovat všem druhům antibiotik. A to i těm, které lékaři někdy předepisují jako poslední možnost, když všechny ostatní selžou.

Jak se žena nakazila, není zatím z dostupných informací zřejmé. Vzhledem k tomu, že během posledních pěti měsíců nevycestovala za hranice, to ale muselo být ve Spojených státech.

Případem se zabývá Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a pensylvánské ministerstvo zdravotnictví. Snaží se kontaktovat každého, kdo přišel se ženou do styku, aby se zabránilo případnému šíření infekce.

Tato superrezistentní bakterie není nic zcela nového. Objevila se již v Evropě, Kanadě a v Číně a představuje pro lékaře doslova noční můru. Polemizuje se, že taková infekce může způsobovat až 50procentní úmrtnost nakažených pacientů.

Bakterie odolné vůči antibiotikům představují podle Světové zdravotnické organizaci (WHO) jednou z vůbec největších zdravotních hrozeb v současnosti. Kvůli neopatrnému nadužívání antibiotik můžeme v budoucnu přitom očekávat jejich stále častější výskyt.

Výzkum amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hovoří o tom, že každý rok se v USA nakazí až dva miliony lidí infekcí, na kterou většina běžných antibiotik nestačí. Minimálně 23 000 z nich nemoci podlehne.

Nový výzkum odhalil, že vousy obsahují mikroby, které dokáží zabíjet bakterie. Tudíž by mohly být potenciálně využity k vyvinutí nových antibiotik. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 36 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy