Suďte mne za podporu Čingischána, vyzvala Tymošenková

Martin Novák Martin Novák
7. 7. 2011 17:27
Ukrajinská expremiérka čelí novým obviněním z doby, kdy působila v plynárenství
Strkanice v soudní síni.
Strkanice v soudní síni. | Foto: Reuters

Kyjev - Při soudním procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou přibývá silných slov a emocí v soudní síni.

Předseda soudu Rodion Kirejev ve středu Tymošenkovou vykázal ze sálu poté, co jej označila za netvora a loutku současného prezidenta Viktora Janukovyče. Soudce také zakázal přenášet přelíčení živě v televizi.

Bývalé premiérce a vůdkyni oranžové revoluce z roku 2004 hrozí vězení za to, že podle obžaloby podepsala před dvěma lety novou smlouvu s Ruskem o dodávkách zemního plynu, která je pro Ukrajinu nevýhodná. A učinila tak bez toho, aniž by to konzultovala s vládou.

Ukrajinská zpravodajská služba SBU navíc chystá další obvinění. Ještě z dob, než Tymošenková vstoupila do vysoké politiky.

V letech 1996 až 1997 podle SBU připravila stát o více než 400 milionů dolarů v době, kdy šéfovala firmě Sjednocené energetické systémy Ukrajiny, která zprostředkovávala dodávky ruského a středoasijského plynu ukrajinským podnikům a domácnostem.

Demonstrace proti penzijní reformě před ukrajinským parlamentem.
Demonstrace proti penzijní reformě před ukrajinským parlamentem. | Foto: Reuters

Tymošenková reagovala na nová obvinění podle očekávání odmítavě. Podle ní vyšetřovatelé pracují s podvrženými důkazy a dokumenty.

"Teď už mne zbývá ještě obvinit z toho, že jsem pomáhala Mongolům při invazi do Ruska a na Ukrajinu," řekla sarkasticky (postupné mongolské dobývání začalo v roce 1223 ještě za Čingischánova života bitvou na řece Kalce, nedaleko dnešního Doněcka na východní Ukrajině - pozn. red.).

Tymošenková se s Janukovyčem střetla v únoru 2010 v prezidentských volbách. Janukovyč vyhrál a podle opozice se nyní mstí všem protagonistům oranžové revoluce. Za to, že ho připravili o prezidentský úřad už v roce 2004, kdy ústavní soud jeho vítězství anuloval a nařídil opakování voleb, ze kterých vyšel vítězně Viktor Juščenko.

Viktor Janukovyč.
Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters

Janukovyč to popírá. Podle svých slov jen bojuje s korupcí, padni komu padni. Evropská unie však o tom má pochybnosti a pohrozila Kyjevu zhoršením vztahů, pokud zjistí, že je justice zneužívána k vyřizování politických účtů.

Na pozadí sledovaného procesu se chystá ukrajinský parlament hlasovat o zvýšení věkové hranice ukrajinských žen pro odchod do penze. Hranice se má zvýšit ze současných pětapadesáti let na šedesát.

Odbory i opozice vedená Tymošenkovou protestují. "Je to likvidace posledních zbytků lidských práv," citovala expremiérku agentura Unian. Poslanec z její strany Andrej Pavlovskij označil zákon za "penzijní genocidu."

Posunutí hranice pro odchod do důchodu si Mezinárodní měnový fond stanovil jako podmínku pro udělení finanční pomoci Ukrajině.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy