Střety demonstrantů a milicí v Libyi mají už 31 obětí

ČTK ČTK
9. 6. 2013 22:29
Přes 100 dalších utrpělo zranění při sobotních střetech ve městě Benghází
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Benghází (Libye) - Nejméně 31 lidí zahynulo a více než 100 dalších utrpělo zranění při sobotních střetech demonstrantů a členů ozbrojených milicí v libyjském městě Benghází.

O nové bilanci obětí informovaly v neděli odpoledne agentury s odvoláním na lékařské zdroje. Neupřesnily ale už, kolik je mezi oběťmi protestujících a kolik bojovníků milicí.

Desítky demonstrantů, z nichž někteří byli údajně ozbrojení, v sobotu žádaly, aby členové milicí složili zbraně a aby je nahradily řádné bezpečnostní složky.

Demonstranti se shromáždili před sídlem místních milicí, brigády Libyjský štít, která údajně působí se schválením ministerstva obrany.

Kdo začal se střelbou jako první, není jasné

Podle vojenského mluvčího vypukly střety, když protestující dav začal volat po rozpuštění milicí a jejich odzbrojení. Kdo začal jako první střílet, se neví. Po několikahodinovém boji byly na místo vyslány zvláštní armádní síly. Ty nastolily pořádek a obsadily areál milicí, přišly při tom ale o pět mužů.

Jak v neděli oznámil armádní mluvčí, vojáci celkově převezmou kontrolu nad milicemi v tomto městě. "Armáda dostala příkaz převzít kontrolu nad základnami brigády Libyjský štít," prohlásil mluvčí. "Přesně to lidé chtějí," dodal.

Z jeho prohlášení nebylo jasné, kdy přesně se začnou vojáci novým nařízením řídit a zda to bude znamenat, že s nimi budou bojovníci milicí spolupracovat. "Co může armáda kontrolovat? Tady není žádná armáda, ale Libyjský štít," reagoval na slova armádního mluvčího Ismaíl Salabí, jeden z velitelů milicí.

Demonstrace vyvolal nesouhlas s činností bojovníků z revoluční doby. "Lidé protestují, protože jsou přesvědčeni, že milice jdou proti stabilitě Libye, které může být dosaženo jen prostřednictvím řádné armády a policie," řekl agentuře Reuters místní aktivista Ahmad Belašár.

Kmenové milice jsou složené z bývalých účastníků boje proti režimu svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. V posledních měsících sílí v zemi odpor proti nesčetným milicím, zvláště pak poté, co ozbrojené milice v květnu po dva týdny blokovaly budovy ministerstev zahraničí a spravedlnosti. Blokádou chtěly zdůraznit svůj požadavek, aby byli z politického života vyloučeni všichni, kdo spolupracovali s Kaddáfího vládou. Parlament příslušný kontroverzní zákon nakonec schválil.

Nové libyjské vedení se už řadu měsíců snaží různé ozbrojené skupiny a milice buď odzbrojit, nebo začlenit do řádných bezpečnostních složek. Ty jsou ale příliš slabé na to, aby dokázaly zajišťovat bezpečnost v zemi zaplavené zbraněmi; ústřední vláda proto povoluje některým z nejmocnějších milicí udržovat alespoň zdání pořádku.

Právě v Benghází, které bylo kolébkou povstání proti Kaddáfímu, se už několikrát odehrály těžké střety s místními milicemi. V Tripolisu vyšly v sobotu do ulic tisíce lidí, aby protestovali proti jakýmkoliv demonstracím s použitím zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy