Střelec z Navy Yard věřil, že ho ovládají tajemné síly

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
26. 9. 2013 10:21
FBI zveřejnil záběry z washingtonského sídla amerického námořnictva

Washington - Do budovy velitelství amerického námořnictva NAVSEA vchází na první pohled nenápadný chlapík. O chvíli později už - se zbraní v ruce - sbíhá ze schodů a schovává se za rohy.

Oním mužem je 34letý Aaron Alexis a záběry zveřejněné Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) pocházejí z bezpečnostních kamer ve washingtonském komplexu Navy Yard.

Právě v něm Alexis 16. září zastřelil dvanáct lidí a sám zemřel při přestřelce s policií.

Motivy jeho činu zůstávají i deset dní po incidentu záhadou. Do budovy se dostal bez problémů. Pracoval totiž pro firmu, jež měla v Navy Yard na starosti výpočetní techniku.

Pod vlivem tajemných sil

Prověrku ke vstupu do přísně střeženého objektu měl navzdory skutečnosti, že trpěl psychickými problémy. Byl léčen kvůli paranoii, problémům se spaním. Rovněž prý "slyšel hlasy", což nyní potvrdili i vyšetřovatelé.

"Máme několik ukazatelů, že Alexis trpěl přeludy, že ho řídí nebo ovlivňují extrémně dlouhé elektromagnetické vlny (ELF)," vysvětlila Valerie Parlaveová, zástupkyně ředitele oblastní kanceláře FBI ve Washingtonu.

"V dokumentu, který jsme získali z digitálních médií, napsal: Poslední tři měsíce jsem cílem útoku ultra dlouhých vln, a abych byl upřímný, to je to, co mě žene kupředu," dodala.

Ostatně i na brokovnici značky Remington, kterou při útoku použil, jsou vyryta písmena ELF. Kromě ní pálil poloautomatickou pušku AR-15 a pistolí, kterou vzal jednomu ze zasahujících policistů.

Podle Parlaveové si Alexis své oběti vybíral náhodně. Prvního člověka zastřelil v 8:16 ráno, už o minutu později se zaplavily tísňové linky 911 telefonáty. Policisté střelce zneškodnili v 9:25. Celkem jeho rukou zemřelo dvanáct lidí, další čtyři byli zraněni.

 

 

Právě se děje

Další zprávy