Sto let Kalašnikova: Vynálezce tížily výčitky. Měl jsem radši vymyslet sekačku, říkal

Sto let Kalašnikova: Vynálezce tížily výčitky. Měl jsem radši vymyslet sekačku, říkal
V neděli uplynulo přesně 100 let od narození ruského konstruktéra Michaila Kalašnikova, který stojí za vynálezem jedné z nejpoužívanějších zbraní na světě, samopalu kalašnikov, známého také jako AK-47.
...
Michail Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 ve vesnici Kurja na jihu Sibiře. Byl již sedmnáctým dítětem svých rodičů a měl ještě jednoho mladšího sourozence. Nakonec přežilo jen osm dětí. Ještě jako mladistvý uprchl z domova, protože ho hledala policie kvůli nelegálnímu držení zbraně. Úkryt našel v Kazachstánu, kde pracoval pro dráhy.
Kalašnikov se vyučil zámečníkem a začal pracovat jako konstruktér. Svůj talent poprvé projevil na vojně, kde vyrobil počitadlo výstřelů k tankovému kanónu. Za druhé světové války narukoval k tankistům.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
10. 11. 2019 6:46
Konstruktér legendární útočné pušky AK-47 Michail Kalašnikov by v neděli oslavil 100 let. Zjistěte, co vynálezu zbraně předcházelo a proč se stala natolik oblíbenou mezi vojsky celého světa i teroristickými skupinami.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy