Sto let Kalašnikova: Vynálezce tížily výčitky. Měl jsem radši vymyslet sekačku, říkal

Sto let Kalašnikova: Vynálezce tížily výčitky. Měl jsem radši vymyslet sekačku, říkal
V neděli uplynulo přesně 100 let od narození ruského konstruktéra Michaila Kalašnikova, který stojí za vynálezem jedné z nejpoužívanějších zbraní na světě, samopalu kalašnikov, známého také jako AK-47.
...
Michail Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 ve vesnici Kurja na jihu Sibiře. Byl již sedmnáctým dítětem svých rodičů a měl ještě jednoho mladšího sourozence. Nakonec přežilo jen osm dětí. Ještě jako mladistvý uprchl z domova, protože ho hledala policie kvůli nelegálnímu držení zbraně. Úkryt našel v Kazachstánu, kde pracoval pro dráhy.
Kalašnikov se vyučil zámečníkem a začal pracovat jako konstruktér. Svůj talent poprvé projevil na vojně, kde vyrobil počitadlo výstřelů k tankovému kanónu. Za druhé světové války narukoval k tankistům.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
10. 11. 2019 6:46
Konstruktér legendární útočné pušky AK-47 Michail Kalašnikov by v neděli oslavil 100 let. Zjistěte, co vynálezu zbraně předcházelo a proč se stala natolik oblíbenou mezi vojsky celého světa i teroristickými skupinami.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 21 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy