reklama
 
 

Budeme mít víkend i v pátek, řekl prezident. Den volna navíc ušetří elektřinu

7. 4. 2016 13:14
Venezuela je v zásobování energií závislá převážně na hydroelektrárnách, dlouhodobá sucha a zanedbání technického stavu elektráren ale způsobují výpadky. Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri. A dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren.

Caracas – Po dva měsíce se mohou Venezuelané těšit z nečekané výhody. Prezident Nikolas Maduro na duben a květen vyhlásil třídenní víkendy.

Přibudou volné pátky.

Ne že by prezident takto reagoval na přání vlastních občanů. Důvod je jiný: Venezuela se potýká s obrovskou ekonomickou krizí, inflací, výpadky elektřiny a nedostatkem spotřebního zboží v obchodech.

Od rozšíření víkendu si prezident Nicolás Maduro slibuje úspory energie.

"Budeme mít dlouhé víkendy," prohlásil prezident. "Tento šedesátidenní plán nám pomůže překonat nejhorší období," uvedl.

Venezuela je v zásobování energií závislá převážně na hydroelektrárnách, dlouhodobé sucho a zanedbání technického stavu elektráren způsobilo výpadky.

Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri, a dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren.

Vláda zřejmě bude muset zavést elektřinu na příděl, neboť teploty se zvyšují a do období dešťů zbývá ještě mnoho týdnů. Už v únoru omezily otevírací doby nákupní střediska.

Ekonomiku země navíc tvrdě postihly klesající ceny ropy, na kterých je závislá.

Svérázný způsob šetření byl vlastní i předchůdci Madura, v roce 2013 zesnulému Hugo Chávezovi. Ten například vyzýval Venezuelany, aby trávili méně času ve sprše, protože spotřeba vody je příliš vysoká.

"Mám to vyzkoušené. Stačí tři minuty sprchování a už nesmrdím," přesvědčoval v projevu lidi.

autor: Zahraničí | 7. 4. 2016 13:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama