Budeme mít víkend i v pátek, řekl prezident. Den volna navíc ušetří elektřinu

Zahraničí Zahraničí
7. 4. 2016 13:14
Venezuela je v zásobování energií závislá převážně na hydroelektrárnách, dlouhodobá sucha a zanedbání technického stavu elektráren ale způsobují výpadky. Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri. A dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren.
Nicolas Maduro se svým velkým vzorem - Hugem Chávezem
Nicolas Maduro se svým velkým vzorem - Hugem Chávezem | Foto: Reuters

Caracas – Po dva měsíce se mohou Venezuelané těšit z nečekané výhody. Prezident Nikolas Maduro na duben a květen vyhlásil třídenní víkendy.

Přibudou volné pátky.

Ne že by prezident takto reagoval na přání vlastních občanů. Důvod je jiný: Venezuela se potýká s obrovskou ekonomickou krizí, inflací, výpadky elektřiny a nedostatkem spotřebního zboží v obchodech.

Od rozšíření víkendu si prezident Nicolás Maduro slibuje úspory energie.

"Budeme mít dlouhé víkendy," prohlásil prezident. "Tento šedesátidenní plán nám pomůže překonat nejhorší období," uvedl.

Venezuela je v zásobování energií závislá převážně na hydroelektrárnách, dlouhodobé sucho a zanedbání technického stavu elektráren způsobilo výpadky.

Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri, a dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren.

Vláda zřejmě bude muset zavést elektřinu na příděl, neboť teploty se zvyšují a do období dešťů zbývá ještě mnoho týdnů. Už v únoru omezily otevírací doby nákupní střediska.

Ekonomiku země navíc tvrdě postihly klesající ceny ropy, na kterých je závislá.

Venezuelský voják na farmě v La Placera, Maracay.
Venezuelský voják na farmě v La Placera, Maracay. | Foto: Reuters

Svérázný způsob šetření byl vlastní i předchůdci Madura, v roce 2013 zesnulému Hugo Chávezovi. Ten například vyzýval Venezuelany, aby trávili méně času ve sprše, protože spotřeba vody je příliš vysoká.

"Mám to vyzkoušené. Stačí tři minuty sprchování a už nesmrdím," přesvědčoval v projevu lidi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy