Budeme mít víkend i v pátek, řekl prezident. Den volna navíc ušetří elektřinu

Zahraničí Zahraničí
7. 4. 2016 13:14
Venezuela je v zásobování energií závislá převážně na hydroelektrárnách, dlouhodobá sucha a zanedbání technického stavu elektráren ale způsobují výpadky. Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri. A dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren.
Nicolas Maduro se svým velkým vzorem - Hugem Chávezem
Nicolas Maduro se svým velkým vzorem - Hugem Chávezem | Foto: Reuters

Caracas – Po dva měsíce se mohou Venezuelané těšit z nečekané výhody. Prezident Nikolas Maduro na duben a květen vyhlásil třídenní víkendy.

Přibudou volné pátky.

Ne že by prezident takto reagoval na přání vlastních občanů. Důvod je jiný: Venezuela se potýká s obrovskou ekonomickou krizí, inflací, výpadky elektřiny a nedostatkem spotřebního zboží v obchodech.

Od rozšíření víkendu si prezident Nicolás Maduro slibuje úspory energie.

"Budeme mít dlouhé víkendy," prohlásil prezident. "Tento šedesátidenní plán nám pomůže překonat nejhorší období," uvedl.

Venezuela je v zásobování energií závislá převážně na hydroelektrárnách, dlouhodobé sucho a zanedbání technického stavu elektráren způsobilo výpadky.

Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, dříve známé jako Guri, a dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren.

Vláda zřejmě bude muset zavést elektřinu na příděl, neboť teploty se zvyšují a do období dešťů zbývá ještě mnoho týdnů. Už v únoru omezily otevírací doby nákupní střediska.

Ekonomiku země navíc tvrdě postihly klesající ceny ropy, na kterých je závislá.

Venezuelský voják na farmě v La Placera, Maracay.
Venezuelský voják na farmě v La Placera, Maracay. | Foto: Reuters

Svérázný způsob šetření byl vlastní i předchůdci Madura, v roce 2013 zesnulému Hugo Chávezovi. Ten například vyzýval Venezuelany, aby trávili méně času ve sprše, protože spotřeba vody je příliš vysoká.

"Mám to vyzkoušené. Stačí tři minuty sprchování a už nesmrdím," přesvědčoval v projevu lidi.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy