Srí Lanka nutně potřebuje katy, stávající dali výpověď

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
5. 10. 2011 17:10
Na popravu čekají stovky lidí, tresty ale nemá kdo vykonat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Colombo - Srí Lanka řeší velmi nezvyklý problém. Hodlá najmout katy poté, co její dva jediní mistři popravčí skončili se svým zaměstnáním, zatímco na popravu čeká v zemi přinejmenším 800 lidí.

Trest smrti nebyl na Srí Lance, jejíž obyvatelstvo je převážně buddhistického vyznání, vykonán od roku 1976, ačkoliv ho vláda v roce 2004 znovu zavedla pro zločiny, jako je vražda, pašování drog nebo znásilnění.

"Jsou zde dvě neobsazená místa pro kata. Jeden muž, který zastával tuto pozici, byl povýšen, druhý odešel do důchodu," vysvětlil srílanský ministr pro nápravná zařízení a reformy vězeňství A. Desanayake.

"Plánujeme, že do příštího týdne vypíšeme na obě prázdná místa konkurs, protože je nemůžeme nechat neobsazená."

Desanayake uvedl, že poprava čeká možná až 800 lidí, kteří už byli k absolutnímu trestu odsouzeni.

Někteří právníci a politici na Srí Lance intenzivně lobbovali, aby se začalo opět popravovat s odůvodněním, že od roku 2009, kdy skončila válka proti separatistickým Tygrům tamilského ílamu, na ostrově prudce stoupá počet závažných trestných činů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy