Srbský parlament schválil narovnání vztahů s Kosovem

ČTK ČTK
27. 4. 2013 20:20
Dohodu o narovnání vztahů podepsali už minulý týden premiéři obou zemí
Nejen na srbsko-kosovské hranici docházelo k mnoha nepokojům.
Nejen na srbsko-kosovské hranici docházelo k mnoha nepokojům. | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbský parlament drtivou většinou schválil dohodu o urovnání vztahů s Kosovem. Podle agentury DPA hlasovalo pro dohodu 173 poslanců, proti jich bylo 24.

Dokument dojednaný za zprostředkování Evropské unie už minulou neděli schválil i kosovský parlament.

Srbský premiér Ivica Dačić podle DPA znovu zdůraznil, že ujednání z Bruselu neznamená uznání nezávislosti Kosova, které Srbsko považuje nadále za součást svého státního území.

Kosovo dnes přitom uznává jako samostatný stát více než 90 zemí včetně České republiky, a dalších 21 členských zemí EU.

Dohodu po dlouhém a poměrně složitém jednání parafovali před týdnem Dačić a jeho kosovský protějšek Hashim Thaçi. Dokument v zásadě potvrzuje pravomoc kosovských úřadů na celém území bývalé srbské provincie, ale zároveň poskytuje silné srbské menšině na severu Kosova výraznou autonomii.

Dohoda je kvůli přibližování k EU důležitá jak pro Kosovo, tak zejména pro Srbsko. Evropská komise již v pondělí doporučila zahájit se Srbskem přístupová jednání, s Kosovem pak asociační rozhovory.

Bělehrad nyní netrpělivě čeká, až unie stanoví datum začátku jednání. Zda tak učiní do konce června, závisí na realizaci bruselské dohody. Podle bělehradské televize B92 komisař pro rozšíření Štefan Fülle řekl, že by komise datum chtěla oznámit 25. června.

Překážkou realizace dohody by však mohli být Srbové na severu Kosova. Ti dohodu odmítli a jejich status byl největším problémem jednání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy