Soumrak chřipky? Vědci na stopě univerzální vakcíny

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 9. 2013 21:30
Při vyšší hladině T-lymfocytů v krvi člověk neonemocní a vědci vědí, jak ji zvýšit.
Foto: Thinkstock

Londýn - Vědci hlásí průlom v prevenci chřipky. Tvrdí, že jsou na stopě univerzální vakcíny, která pacienty ochrání před všemi kmeny viru.

Nová očkovací látka by měla být účinná i proti novým, ještě neexistujícím podkmenům - v případě, že opět zmutuje v tělech zvířat tak jako v případě prasečí či ptačí chřipky.

O něco podobného se přitom imunologové pokoušejí desítky let. Britští experti teď tvrdí, že to dokázali. Jsou prý na prahu objevu, jenž může zabránit pandemiím, kterých se svět v posledních letech obává.

"Neustále se objevují nové a nové kmeny chřipky, některé smrtelně nebezpečné (choroba ročně zabije 250 - 500 tisíc lidí - pozn. red.), takže vyvinutí univerzální vakcíny, která bude efektivní proti všem typům viru, bylo vždy naším svatým grálem. Tenhle objev nám dal návod, jak se k němu dostat," řekl listu The Daily Mail vedoucí výzkumného týmu Ajit Lalvani.

Badatelé z univerzity Imperial College v Londýně si položili otázku, jak je možné, že se někteří lidé prasečí chřipkou po kontaktu s patogenem nakazí a jiní nikoliv. Současná očkování před zmutovanými viry nechrání, byť bývá u přeočkovaných lidí průběh nemoci mírnější.

Vědecký tým proto v roce 2009 vybral 342 dobrovolníků z řad studentů i personálu školy a před příchodem chřipkové sezony jim odebral vzorky krve. Ve vzorcích těch, kdo se za dvě zimy chřipkou ani jednou nenakazili, přesněji nepocítili žádné příznaky, hledal anomálie a o rok později celou proceduru zopakoval.

Ukázalo se, že imunní dobrovolníci měli před chřipkovou sezonou v krvi více Cytotoxických T-lymfocytů, tedy buněk, jež v případě proniknutí viru do těla zahajují imunitní reakci.

Dobrovolníci, u nichž měla chřipka těžký průběh, měli naopak lymfocytů v krvi méně, než je běžné.

Víme, jak na to

Nová vakcína by proto neměla fungovat na stejném principu jako současná očkování, která stimulují produkci specifických protilátek, ale tak, že vyprovokují vyšší produkci výše zmíněných imunitních buněk.

"Zjistili jsme, že pokud přimějeme tělo produkovat specifický typ lymfocytů, můžeme lidi ochránit před symptomy onemocnění a zabránit, aby se stali přenašeči. To nám otevírá dveře k univerzální vakcíně, jež může v budoucnu zabránit epidemiím a pandemiím," dodal šéf výzkumu Lalvani.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy