Sonda minula Jupiter. Míří k Plutu

Red Zah, ČTK
28. 2. 2007 17:17
Mys Canaveral - Americká sonda New Horizons, která v lednu 2006 vyrazila na devítiletou misi k Plutu, dnes proletěla kolem planety Jupiter.

Sonda při manévru využila gravitační síly této obrovské planety ke zrychlení, díky němuž si cestu, která by normálně trvala 12 let, zkrátí o tři roky.

Přelet kolem Jupitera zvýšil rychlost sondy o 14 000 kilometrů v hodině, uvedla agentura Reuters.

Sonda letí k Plutu

Nyní tak ke svému hlavními cíli - někdejší nejvzdálenější planetě naší sluneční soustavy, která však o svůj planetární status přišla loni v srpnu na mezinárodním astronomickém kongresu v Praze - letí rychlostí 84 000 kilometrů v hodině. 

Nejblíže byla sonda Jupiteru v 6:43 SEČ, když jej míjela ve vzdálenosti 2,3 milionu kilometrů. Přístroje sondy ale Jupiter a jeho měsíce sledují už několik týdnů a je v plánu, že monitorování bude pokračovat do června.    

Vesmírná sonda New Horizons míří až za poslední planetu Sluneční soustavy
Vesmírná sonda New Horizons míří až za poslední planetu Sluneční soustavy | Foto: NASA

Zkoumá měsíc Jupiteru

Jupiter měl být cílem mise sondy Galileo, která je ale již nefunkční. Vědci mají zájem mimo jiné o snímky jednoho z měsíců planety s názvem Europa, pod jehož ledovým povrchem jsou možná ukryty slané oceány.

Problémy s anténou na Galileu tehdy zabránily sondě v pořízení fotografií s vysokým rozlišením. Odborníci doufají, že infračervené senzory na New Horizons pomohou odhalit vyvěrání pramenů na povrchu a prokázat zmiňované teorie.  

Pokud by se potvrdila přítomnost oceánů, zvýšila by se naděje na existenci života na tomto měsíci.

Tamní podmínky by mohly být srovnatelné s těmi, které panují v antarktických a arktických oblastech na Zemi, kde také v mořských hlubinách pod ledem byly registrovány jisté formy života, uvedl expert na mořskou biologii z Kalifornské univerzity v Berkeley Jere Lipps.

Měsíce Europa a Io

Kromě Europy se družice zaměří i na další tři měsíce, mimo jiné na Io, který je znám výskytem aktivních sopek. Vstoupí také hluboko do magnetického pole planety, které se táhne na desítky milionů kilometrů od Jupiteru a je formováno a zásobováno tokem nabitých částic o vysoké rychlosti trvale proudících od Slunce.

Pluto a jeho měsíc Charon na ilustračním obrázku
Pluto a jeho měsíc Charon na ilustračním obrázku | Foto: NASA

"To je bezprecedentní příležitost. Nikdy předtím to u žádné obrovské planety nebylo učiněno," prohlásil jeden z šéfů expertního týmu Alan Stern, který misi sondy sleduje. 

Po zaslání dat pozemnímu kontrolnímu středisku bude družice uvedena do spánkového režimu, v němž zůstane po zbývajících osm let cesty k Plutu.    

Až sonda dorazí k Plutu a ke Kuiperovu pásu, tedy k tajemné oblasti komet a planetek lemující okraj naší planetární soustavy, bude tam sledovat dosud v podstatě nezmapované území sluneční soustavy.

Na cestě k bývalé planetě družice, která váží 454 kilogramů a měří 2,1 metru, urazí 4,8 miliardy kilometrů. Náklady mise dosahují 650 milionů dolarů (14 miliard korun).

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy