Charon, měsíc Pluta, je samý led a skála

rst, ČTK
6. 1. 2006 0:00
Paříž - Charon, nejvzdálenější měsíc naší sluneční soustavy, je tělesem složeným z kamení a ledu. Na rozdíl od planety Pluto, kolem níž obíhá, však pravděpodobně nemá atmosféru.
K Plutu a Charonu 17. ledna vyrazí zhruba třímetrová sonda New Horizons (Nové obzory) ze základny na Mysu Canaveral na Floridě. Dorazit by k nim měla v roce 2015.
K Plutu a Charonu 17. ledna vyrazí zhruba třímetrová sonda New Horizons (Nové obzory) ze základny na Mysu Canaveral na Floridě. Dorazit by k nim měla v roce 2015. | Foto: New Horizons

Vyplývá to ze dvou studií otištěných v časopise Nature, které Charon popisují.

Základem pro nové poznatky o měsíci se stalo pozorování vzácného jevu - přechodu tohoto tělesa před hvězdou. Toto malé "zatmění" pozorované na různých místech Země umožnilo vypočítat jeho průměr i hustotu.

Charon, který byl objeven v roce 1978, podle výsledků měření vykazuje hustotu 1,71 gramu na centimetr krychlový, čímž se blíží hustotě Pluta, která je dosud odhadována mezi 1,8 až 2,1 g/cm3. Pro srovnání hustota Země je 5,5 a vody asi 1 gram na kubický centimetr.

"Tato čísla odpovídají složení 55 až 60 procent skal a zbytek led," uvedl pařížský astronom Bruno Sicardy, který je jedním z autorů zmiňovaných studií.

Charon je "kousek" od Pluta

Jeho tým také vypočítal průměr měsíce, který činí 1207 kilometrů. Pluto má průměr asi 2300 kilometrů. Charon kolem něj obíhá ve vzdálenosti asi 20 000 kilometrů, což je na vesmírné poměry poměrně málo.

Hmota Charona představuje asi osminu hmoty mateřské planety. V případě Země a Měsíce je to přitom výrazně méně - zhruba jedna setina, uvedl Sicardy, podle něhož to svědčí o zvláštnosti tohoto "systému".

Planeta Pluto, která je nejmenší a nejvzdálenější planetou naší sluneční soustavy, byla objevena v roce 1930 americkým astronomem Clydem Tombaughem. Pluto a Charon kolem Slunce obíhají ve vzdálenosti 4,5 až sedm miliard kilometrů a jeden oběh trvá zhruba 248 pozemských let.

 

Právě se děje

Další zprávy