Smrt, slyšel gang, který v Dillí znásilnil studentku

ČTK Michal Žák ČTK, Michal Žák
13. 9. 2013 11:25
Dívka po dvou týdnech zemřela, v Indii se kvůli případu začaly měnit zákony.
Rovněž demonstranti požadovali pro násilníky před budovou soudu trest smrti.
Rovněž demonstranti požadovali pro násilníky před budovou soudu trest smrti. | Foto: Reuters

Dillí - Čtveřice mužů, kteří loni v prosinci v indické metropoli Dillí brutálně znásilnili 23letou studentku, dostala u soudu trest smrti.

Po tom ve své závěrečné zprávě volal nejen prokurátor Daján Krišnan, ale i statisíce Indů. A soudce Jogéš Chánna nyní dal Krišnanovi za pravdu.

Už v úterý mladé muže uznal vinnými ze všech 13 bodů obžaloby, a to včetně skupinového znásilnění, ničení důkazů a vraždy bezmocné oběti. Studentka medicíny totiž po dvou týdnech v nemocnici vážným zraněním podlehla.

Smrt, nic menšího

Mukeš Singh, Vinaj Šarma, Akšaj Thákur a Paván Gupta od počátku odmítali, že by měli s útokem cokoliv společného.

Podle žalobce ale nebylo o vinících pochyb. "Rozsudkem, který bude adekvátní, není nic menšího než smrt," prohlásil už ve středu Krišnan.

Soudce čtveřici poslal na popraviště, obhájci útočníků ale už s předstihem oznámili, že udělají maximum pro to, aby trest zmírnili.

Pátý a nejmladší z násilníků, jehož jméno není kvůli věku známo, dostal už koncem srpna u soudu pro mladistvé tři roky vězení, tedy maximum. Šestým členem gangu byl 32letý Rám Singh. Bratr odsouzeného Mukeše byl ovšem v půli března nalezen oběšený ve své cele.

Jak napsala agentura AFP, útočníci byli ekonomičtí migranti, kteří do Dillí přišli kvůli touze uniknout venkovské bídě.

Z nepovoleného slumu Rám Dass Camp, kde si toalety či tekoucí vodu mohou dovolit opravdu jen ti nejmovitější, ale vede cesta jen obtížně. Místní navíc na odsouzené vzpomínali jako na pijáky, kteří dělali jen problémy.

Znásilnění, jež pohnulo subkontinentem

Případ z poloviny prosince 2012 v mnoha směrech rozhýbal dění ve druhé nejlidnatější zemi planety, která si zakládá na přísném kastovním rozdělení.

O děsivých případech znásilnění se od prosince mluví mnohem častěji. A sexuální oběti začaly častěji chodit na policii, aby násilníky ohlásily.

Rozpoutala se navíc celonárodní diskuse, na jejímž konci byl zákon, jenž přísněji trestá pachatele znásilnění. Ukazuje se totiž, že nejde o výjimečné případy.

Studie pod záštitou Organizace spojených národů ukázala, že ženy jsou v některých částech Asie a Tichomoří oběťmi sexuálního násilí děsivě často.

Znásilnění přiznaly čtyři z deseti žen. Každá desátá žena pak byla znásilněna mužem, jenž nikdy nebyl jejím partnerem. Zneužívání žen přiznávají i asijští muži - na Papue - Nové Guineji se k němu přiznalo dokonce 62 procent respondentů.

Tři čtvrtiny pachatelů znásilnění uvádí, že se sexuálního násilí dopustili v přesvědčení, že mají na pohlavní styk nárok, protože znásilnili manželky a partnerky. Druhým nejčastějším motivem byla "zábava", kdy muži znásilnili "z nudy".

 

Právě se děje

Další zprávy