Smrt kvůli úsporám: V klubu šetřili majitelé i kapela

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
30. 1. 2013 12:47
Kapela použila levnou pyrotechniku, v brazilském klubu nefungovaly ani hasicí přístroje
Zdrcení příbuzní volají po zpřísnění protipožárních předpisů.
Zdrcení příbuzní volají po zpřísnění protipožárních předpisů. | Foto: Reuters

Santa Maria - Víkendový požár v brazilském klub Kiss způsobila zábavní pyrotechnika určená pro venkovní použití.

Právě od ní vzplál strop pokrytý hořlavou protihlukovou izolací a oheň se pak rozšířil do celého prostoru podniku.

Hudební skupina Gurizada Fandangueira ji během koncertu použila, protože vyšla mnohem levněji než pyrotechnika do interiéru.

Kapelníci ale nebyli jediní, kdo šetřil. 235 lidských životů vyhaslo také proto, že majitelé klub vybavili nefunkčními hasicími přístroji a pouze jedním východem, který zároveň sloužil jako vstup. Stropní hasicí zařízení v podniku vůbec nebylo.

Podle policie se dalo selhání hasicích přístrojů čekat, šlo totiž o výrobky té nejnižší možné kvality. To ale neznamená, že došlo k porušení zákona. Stav klubu podle vyšetřovatelů vyhovoval platným předpisům.

Úřady tak nemohou majitele potrestat ani jim podnik zavřít. "Je to problém celé Brazílie, tyto zákony. Můžu jenom doufat, že nyní se něco změní," konstatoval velitel vyšetřovatelů Marcelo Arigony.

Brazilská tragédie v obrazech:

Tragédie proto vyvolává obavy o bezpečnost ostatních brazilských klubů, ale také o zajištění bezpečnosti během fotbalového mistrovství příští rok, olympiády v roce 2016 či nadcházejícího celostátního karnevalu.

Hostující hudebníci i policie odhadují, že v publiku bylo v noci na neděli 1200 až 1300 mladých lidí. Přitom kapacita objektu byla 700 lidí, napsala agentura AP.

Prchající lidé se tlačili u jediného východu, který byl k dispozici a k němuž to měli z nejzazšího místa sálu 32 metrů. Aby klub byl povinen mít podle zákona více východů, musela by být vzdálenost ke dveřím delší než 40 metrů.

Oběti víkendové tragédie jsou především mladí lidé ve věku od 16 do 20 let. Jejich rodiče organizují protesty a žádají, aby za neštěstí nesl někdo zodpovědnost.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy