Slovinsko povede syn olympionika. K výhře stačilo pár týdnů

Jan Hejl
14. 7. 2014 19:10
Ústavní právník Miro Cerar ovládl předčasné volby. Před mužem s minimem politických zkušeností leží složitá cesta, jak vylepšit reputaci své země.
Budoucí slovinský premiér Miro Cerar slaví.
Budoucí slovinský premiér Miro Cerar slaví. | Foto: Reuters

Lublaň - Stranu založil teprve před šesti týdny, ale už v neděli drtivě vyhrál parlamentní volby ve Slovinsku.

Padesátiletý slovinský ústavní právník Miro Cerar si s názvem své partaje vůbec nelámal hlavu. Pojmenoval ji jednoduše - Strana Mira Cerara. Profesor lublaňské univerzity se podle vlastních slov už nemohl dívat na stav slovinské ekonomiky a množící se korupční skandály vrcholných politiků a rozhodl se vstoupit na politické kolbiště.

Ve víkendových volbách se potvrdily průzkumy veřejného mínění a Strana Mira Cerara získala bezmála 35 % hlasů, což jí v 90členném parlamentu přineslo 36 křesel. Analytici očekávají, že složí koaliční vládu se dvěma středolevicovými uskupeními - sociálními demokraty a Demokratickou stranou důchodců.

Ve stopách populárních rodičů

Lublaňský profesor práva do jisté míry vděčí za popularitu svým rodičům. Jeho otec Miroslav je jedním z nejúspěšnějších sportovců dvoumilionové země, když v 60. letech získal dvě zlaté olympijské medaile z gymnastiky.

Stejnému sportu se věnovala i Cerarova nedávno zesnulá matka, která po ukončení kariéry vstoupila do politiky. Patnáct let působila jako generální prokurátorka a krátce byla i ministryní spravedlnosti.

Na začátku 90. let patřil nadějný právník Miro Cerar ke skupině odborníků, která připravovala první ústavu nezávislého Slovinska. Svou akademickou dráhu spojil s právnickou fakultou lublaňské univerzity.

Bleskový vstup do politiky

Drtivé vítězství Cerarovy strany v předčasných volbách způsobila zejména politická nestabilita.

Pád kabinetu premiérky Alenky Bratušekové zapříčinila volba nového předsedy vládní strany Pozitivní Slovinsko.

Foto: Reuters

V ní Bratušekovou porazil starosta hlavního města Zoran Jankovič. Ten je však vyšetřován kvůli korupci, takže s ním ostatní strany odmítly spolupracovat.

Právě v této době se Miro Cerar rozhodl ucházet se o hlasy voličů. Na přelomu května a června zformoval stranu a bleskově sestavil kandidátky.

Nejasný program i nezkušenost

Cerar v předvolební kampani zdůrazňoval zejména téma boje proti korupci a cílil na voliče, které spojuje nechuť k tamější politice.

Naplňuje se tedy scénář známý z postkomunistických zemí – vysoká míra korupce a špatné ekonomické klima vynesly do politických výšin lídry protestních stran.

Budoucí šéf slovinské vlády slíbil snižování rozpočtového schodku a liberalizaci ekonomiky. Deficit by rád dostal pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Eurovolby ve slovinském Naklu.
Eurovolby ve slovinském Naklu. | Foto: Reuters

Slovinští analytici i novináři se obávají malé programové ukotvenosti Cerarovy strany a také minima politických zkušeností.

"Příští vláda se bude i nadále protloukat, aniž by řešila základní problémy, kterým čelí naše ekonomika," řekl agentuře Reuters významný slovinský ekonom Egon Zakrajsek.

Země pod Julskými Alpami byla na začátku tisíciletí stabilním státem a před sedmi lety přijala euro. Zemi ale v roce 2008 sklátila ekonomická krize, po níž se situace rapidně zhoršila. Jedna korupční aféra střídala druhou a za posledních šest let se ve vedení země vystřídaly už tři vlády.

Právě díky tomu se za několik týdnů Miro Cerar s největší pravděpodobností stane dvanáctým premiérem samostatného Slovinska.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy