reklama
 
 

Slovinská premiérka rezignovala, zemi čekají předčasné volby

Aktualizováno 5. 5. 2014 11:10
Předsedkyně vlády prohrála v souboji o vedení strany se starostou Lublaně. Vládní koaliční partneři s ním ale odmítají spolupracovat.

Lublaň - Slovinská premiérka Alenka Bratušeková po prohře o vedení své strany odstoupila z čela vlády.

O demisi, kterou předala prezidentovi a předsedovi parlamentu, informovala na sociálních sítích.

Původně přitom tvrdila, že zůstane ve funkci až do předčasných voleb, a chtěla, aby se konaly počátkem léta.

"Jestliže si všichni myslí to, co říkají, pojďme k volbám, než začne léto. Občané nám řeknou, kdo by měl vládnout, jedině tak je to správně," napsala na Twitteru poté, co oznámila svou demisi.

Červen, nebo podzim?

Nové volby si podle ní přeje většina politických stran zastoupených v parlamentu.

Jejich konání před prázdninami by však mohla překazit například snaha skupiny poslanců či prezidenta o navržení designovaného premiéra.

Pokud by k tomu došlo, uskuteční se podle médií volby zřejmě až na podzim.

V dubnu Bratušeková prohrála ve volbách o vůdce strany Pozitivní Slovinsko (PS) se Zoranem Jankovičem, i když je tento dosavadní starosta Lublaně vyšetřován kvůli korupci.

Ostatní tři koaliční strany s ním nehodlají spolupracovat. Bratušeková v dubnu řekla, že by dala přednost tomu, aby se parlamentní volby konaly v červnu nebo na začátku července.

Volby zbrzdí potřebné reformy

"Vyzývám všechny poslance, aby se vzdali práva navrhnout designovaného předsedu vlády a umožnili co nejčasnější volby," řekla podle agentury Reuters premiérka na setkání se svými koaličními partnery.

Většina politických stran prý souhlasí s tím, aby se volby konaly po 22. červnu.

"Shodli jsme se, že pro Slovinsko bude lepší, když se budou předčasné volby konat co nejdříve, a proto budu v pondělí prezidenta informovat o své demisi. Není důvod k panice, protože jsme stabilizovali veřejné finance," dodala. 

Nové volby budou podle analytiků pravděpodobně znamenat odklad klíčových reforem, které mají srazit rozpočtový schodek. Slovinsko, které je členem eurozóny, se dostalo do hospodářských potíží a loni jeho deficit činil 14,7 procenta.

To byl podle expertů následek intervence na záchranu ztrátových bank vlastněných státem. Vláda do nich musela vložit 3,3 miliardy eur (90,6 miliardy Kč).

autor: ČTK | 3. 5. 2014 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama