Slováci chystají výstavbu svého Disneylandu

Aktuálně.sk, Red Zah
20. 3. 2008 17:00
Obří zábavní park vyroste u slovenského Humenného

Humenné - V blízkosti východoslovenského Humenného by měl zanedlouho vzniknout obří zábavní park s názvem Ptačí údolí Bird Valley.

Projekt ve středu podpořila slovenská vláda.

Uprostřed východoslovenské přírody na ploše 450 hektarů vznikne vesnice, kde budou vstupy do třech parků pojmenovaných po slovenských historických postavách: Jánošík, Sisi a Báthoryčka.

Součástí parku budou například jezdecký klub, stáje a malá zoo. Ve volné přírodě by měli létat dravci.

Inspirací pro autory návrhů atrakcí bude slovenská historie a slovenské báje a pohádky.

Vyrůst by v parku mělo také několik sportovišť, například tenisová hala, golfové hřiště i lyžařský svah. Návštěvníci mohou využít také lázeňské služby.

Ubytovat se bude možné v luxusních vilách i v chatkách a kempu.

Park bude stát celkem 4 miliardy slovenských korun. Postaví jej holandská společnost Darc Leisure podle přes padesát let starého parku v holandském Eftelingu, kde těsně vedle sebe stojí hotely, sportoviště, divadlo, horské dráhy, umělá jezera a zámky, pohádkový les nebo strašidelný dům.

Slovenská vláda vedená Robertem Ficem na svém zasedání ocenila, že krajské samosprávy přicházejí s projekty rozvoje cestovního ruchu a zvyšování zaměstnanosti. "Náš kraj má obrovský a nevyužitý potenciál v oblasti cestovního ruchu a měli bychom se zaměřovat tímto směrem," řekl předseda Prešovského kraje Peter Chudík.

Krajští zastupitelé už na zakoupení pozemků vyčlenili 41 milionů slovenských korun. S výstavbou by se mělo začít příští rok. Stavět se má po etapách a zcela hotov by park mohl být za deset let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy