Slavný odstřelovač komanda SEAL byl zastřelen v Texasu

ČTK ČTK
3. 2. 2013 15:10
Chris Kyle, veterán z Iráku, autor knihy Americký Sniper, má na kontě 160 smrtících ran
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dallas - Slavný odstřelovač elitní jednotky amerického námořnictva Chris Kyle, kterému se připisovalo 160 smrtících "zářezů" na pažbě z iráckého tažení, se sám stal obětí střelce v Texasu.

Chris Kyle byl spolu s dalším dosud neidentifikovaným mužem zastřelen na střelnici Rough Creek u obce Glen Rose, ležící asi 130 kilometrů jihozápadně od Dallasu.

Zprávu o smrti Satana z Ramádí, jak mu přezdívali Iráčané, potvrdil i spoluautor Kyleho autobiografie, která i v Česku vyšla pod názvem Americký sniper.

Muž, který je podezřelý z vraždy slavného člena komanda SEAL, byl zatčen. Jde rovněž o veterána iráckého tažení.

Rekord armády

Místní noviny uvedly, že podezřelý Eddie Ray Routh trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Podrobnosti vraždy, ani její motivy dosud nejsou známy.

"Je to šok. Je neuvěřitelné, že Chrisův život mohl takto skončit po tom všem, co zažil v Iráku," povzdychl si spoluautor "snipera" Scott McEwen.

Osmatřicetiletý Kyle byl v Iráku za devět let bojů čtyřikrát. Jeho úkolem bylo chránit kolegy přesnou palbou na nepřítele. Jeho 160 smrtících ran znamenalo nový rekord v americké armádě, ten předchozí držel se 109 oběťmi vietnamský veterán Adelbert Waldron.

Satan z Ramádí

Mezi Iráčany byl tak obávaný, že na něj vypsali odměnu 20 000 dolarů (skoro 400 000 Kč). Kamarádi mu přezdívali Legenda, Iráčané Aš-šajtán Ramádí - Satan z Ramádí.

První obětí Kyleovy palby byla žena, která se přibližovala ke skupině členů námořní pěchoty s granátem v ruce. Kyle na ni vystřelil, jakmile dostal rozkaz.

Sám ke svým největším výkonům ale řadil případ z roku 2008, kdy ze vzdálenosti téměř dvou kilometrů v bagdádské čtvrti Sadr zabil muže, který se chystal odpálit raketu na blížící se americký konvoj. Prý kulku tehdy řídil Bůh.

Ve městě Fallúdža, kde Američané svedli těžké boje se sunnitskými povstalci, Kyle odstřelil 40 lidí z pozice, kterou si udělal z obrácené dětské postýlky.

"Po zabití těch prvních to už jde snadno. Nemusím se na to psychicky připravovat. Podívám se do zaměřovače, najedu křížem na cíl a zabiju nepřítele dřív, než on zabije mé lidi," napsal Kyle v knize. Za své výkony si vysloužil dvě stříbrné a pět bronzových hvězd.

Z Iráku odjeli poslední američtí vojáci, mise je u konce:

Hoch z Texasu

Chris Kyle prožil mládí na tabákové farmě v Texasu první pušku dostal v osmi letech. Jeho otec byl jáhen, matka učitelka v nedělní škole.

Byl ženatý, měl dvě děti. Po odchodu z armády založil firmu, která poskytovala výcvik v odstřelování. Podílel se tak na sepsání další knihy, pro kterou otestoval deset slavných zbraní, od Spencerovy opakovačky přes revolver Colt až po Thompsonův samopal, populární mezi gangstery za časů prohibice.

Naposledy dal o sobě znát počátkem roku, kdy se v reakci na školní masakry vyslovil pro ozbrojení patřičně vycvičených učitelů a proti omezením v držení zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy