Slavilo se předčasně. V Sieře Leone se objevil nový případ eboly

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 1. 2016 13:20
Lékařské testy odhalily, že ohlášení konce epidemie eboly v západoafrických zemích bylo předčasné. Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje oficiálně epidemii za skončenou, pokud daná země absolvuje bez nových případů dvě inkubační období dlouhá 21 dnů. Sierra Leone tohoto stavu dosáhla loni v listopadu. Přesto se nyní podle všeho na její území smrtící virus opět vrátil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Freetown - Prakticky jen několik hodin po té, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila konec epidemie eboly v západní Africe, objevil se v Sieře Leone nový případ nákazy.

Ta přitom deklarovala konec šíření viru jako první ze tří západoafrických zemí, a to již v listopadu loňského roku.

Tento týden však na severu země zemřel za neobjasněných okolností jeden pacient.

A podle informací BBC lékařské testy v pátek odhalily, že šlo o virus eboly.

Teprve dvaadvacetiletá studentka hledala lékařskou pomoc kvůli zdravotním potížím, byla ale vyšetřena pouze ambulantně, informuje agentura Reuters.

Zdravotníkům se již podařilo najít celkem 27 lidí, kteří s ní přišli do kontaktu. Dívka před smrtí cestovala z hraniční oblasti s Guineou, kde epidemie eboly oficiálně skončila teprve na konci loňského roku.

V Sieřře Leone má ebola na svědomí od prosince roku 2013 již téměř 4000 obětí. V celém regionu západní Afriky se počet zemřelých vyšplhal na více než 11 000.

Světová zdravotnická organizace v oficiálním prohlášení upozornila, že se nyní epidemie eboly nachází v kritickém bodě. Zdůrazňuje proto riziko dalšího propuknutí, na které musí být země připraveny.

 

Právě se děje

Další zprávy