Slavilo se předčasně. V Sieře Leone se objevil nový případ eboly

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 1. 2016 13:20
Lékařské testy odhalily, že ohlášení konce epidemie eboly v západoafrických zemích bylo předčasné. Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje oficiálně epidemii za skončenou, pokud daná země absolvuje bez nových případů dvě inkubační období dlouhá 21 dnů. Sierra Leone tohoto stavu dosáhla loni v listopadu. Přesto se nyní podle všeho na její území smrtící virus opět vrátil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Freetown - Prakticky jen několik hodin po té, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila konec epidemie eboly v západní Africe, objevil se v Sieře Leone nový případ nákazy.

Ta přitom deklarovala konec šíření viru jako první ze tří západoafrických zemí, a to již v listopadu loňského roku.

Tento týden však na severu země zemřel za neobjasněných okolností jeden pacient.

A podle informací BBC lékařské testy v pátek odhalily, že šlo o virus eboly.

Teprve dvaadvacetiletá studentka hledala lékařskou pomoc kvůli zdravotním potížím, byla ale vyšetřena pouze ambulantně, informuje agentura Reuters.

Zdravotníkům se již podařilo najít celkem 27 lidí, kteří s ní přišli do kontaktu. Dívka před smrtí cestovala z hraniční oblasti s Guineou, kde epidemie eboly oficiálně skončila teprve na konci loňského roku.

V Sieřře Leone má ebola na svědomí od prosince roku 2013 již téměř 4000 obětí. V celém regionu západní Afriky se počet zemřelých vyšplhal na více než 11 000.

Světová zdravotnická organizace v oficiálním prohlášení upozornila, že se nyní epidemie eboly nachází v kritickém bodě. Zdůrazňuje proto riziko dalšího propuknutí, na které musí být země připraveny.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy